My Favorite Movies


  vlysis's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Acting, cinematography, music, dialogue, plot... Absolutely perfect across the board.
2
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
3
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
4
The Maltese Falcon 1941,  PG)
5
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
Casablanca 1942,  PG)
8
The World of Apu ,  Unrated)
9
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
10
Gran Torino 2008,  R)
11
Revolutionary Road 2008,  R)
12
The Rules of the Game 1999,  Unrated)
13
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
14
Donnie Darko 2001,  R)
15
Nashville 1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments