My Favorite Movies


  VIXON2768's Rating My Rating
1
Heat 1995,  R)
2
The Godfather 1972,  R)
3
The Godfather, Part II 1974,  R)
4
The Godfather, Part III 1990,  R)
5
Casino 1995,  R)
6
GoodFellas 1990,  R)
7
Donnie Brasco 1997,  R)
8
Once Upon a Time in America 1984,  R)
9
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
10
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
11
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
12
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
13
Legends of the Fall 1994,  R)
14
Any Given Sunday 1999,  R)
15
9 1/2 Weeks 1986,  R)
9 1/2 Weeks
The Sexiest Movie Ever!
16
Sliver 1993,  R)
17
Basic Instinct 1992,  R)
18
Final Analysis 1992,  R)
19
Angel Heart 1987,  R)
20
The Devil's Advocate 1997,  R)
21
Interview with the Vampire 1994,  R)
22
Taking Lives 2004,  R)
23
Original Sin 2001,  R)
24
Shattered 1991,  R)
25
Pulp Fiction 1994,  R)
26
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
27
Face/Off 1997,  R)
28
Swordfish 2001,  R)
29
Sophie's Choice 1982,  R)
30
Mystic River 2003,  R)
31
Hurlyburly 1998,  R)
32
Kleisti strofi (U-Turn) 1990,  Unrated)
33
The Hours 2002,  PG-13)
34
At Close Range 1986,  R)
35
Lethal Weapon 1987,  R)
36
Lethal Weapon 2 1989,  R)
37
Lethal Weapon 3 1992,  R)
38
Lethal Weapon 4 1998,  R)
39
Out to Sea 1997,  PG-13)
40
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
41
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
42
The Odd Couple 1968,  G)
43
The Odd Couple II 1998,  PG-13)
44
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
45
Just Married 2003,  PG-13)
46
Along Came Polly 2004,  PG-13)
47
Without A Paddle 2004,  PG-13)
48
Meet the Parents 2000,  PG-13)
49
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
50
Analyze This 1999,  R)
51
Analyze That 2002,  R)
52
Young Frankenstein 1974,  PG)
53
50 First Dates 2004,  PG-13)
54
Big Daddy 1999,  PG-13)
55
Anger Management 2003,  PG-13)
56
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
57
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
58
Stripes 1981,  R)
59
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
60
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
61
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
62
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
63
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
64
There's Something About Mary 1998,  R)
65
Very Bad Things 1998,  R)
66
Wild Things 1998,  R)
Wild Things
Awesome movie..Never knew what was going on till the end...
67
Police Academy 1984,  R)
68
Poltergeist 1982,  PG)
69
The Amityville Horror 2005,  R)
70
Halloween: Dia De Muertos 2007,  Unrated)
71
Halloween II 1981,  R)
72
Halloween H2O 1998,  R)
73
Friday the 13th 2009,  R)
74
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
75
The Exorcist 1973,  R)
76
Jaws 1975,  PG)
77
Jaws 2 1978,  PG)
78
The Shining 1980,  R)
79
Psycho 1960,  R)
80
Wolf 1994,  R)
81
The Howling 1981,  R)
The Howling
My favorie wearwolf movie!
82
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
My second wearwolf movie.
83
Underworld 2003,  R)
84
Underworld: Evolution 2006,  R)
85
The Devil's Rejects 2005,  R)
86
House of 1000 Corpses 2002,  R)
87
Hellraiser 1987,  R)
88
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
89
The Mummy 1999,  PG-13)
90
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
91
Anaconda 1997,  PG-13)
92
Lake Placid 1999,  R)
93
City of Angels 1998,  PG-13)
94
Cape Fear 1991,  R)
95
The Score 2001,  R)
96
A Bronx Tale 1993,  R)
97
Sleepers 1996,  R)
98
Men of Honor 2000,  R)
99
A Few Good Men 1992,  R)
100
Raging Bull 1980,  R)
101
Wag the Dog 1997,  R)
102
Stone Cold 1991,  R)
103
Tango & Cash 1989,  R)
104
Bad Boys 1995,  R)
105
Bad Boys II 2003,  R)
106
Mission To Mars 2000,  PG)
107
Mission Impossible 1996,  PG-13)
108
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
109
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
110
True Lies 1994,  R)
111
For Your Eyes Only 1981,  PG)
112
Octopussy 1983,  PG)
113
It's a Wonderful Life 1946,  G)
114
Gigi 1958,  G)
115
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
116
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
117
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
So... Funny Love it! Jack and tony r great!
118
Natural Born Killers 1994,  R)
119
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
120
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
121
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
122
Jumanji 1995,  PG)
123
Failure to Launch 2006,  PG-13)
124
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
125
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
126
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
127
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
128
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
129
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
130
Dog Day Afternoon 1975,  R)
131
Wedding Crashers 2005,  R)
132
Crash 2005,  R)
133
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
134
Bringing Out the Dead 1999,  R)
135
The Super 1991,  R)
136
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
137
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
138
Point Break 1991,  R)
139
American History X 1998,  R)
140
Reservoir Dogs 1992,  R)
141
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
142
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
143
The First Wives Club 1996,  PG)
144
My Cousin Vinny 1992,  R)
145
The Outsiders 1983,  PG)
146
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
147
The Out-Of-Towners 1999,  PG-13)
148
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
149
I Love You, Man 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments