My Favorite Movies


  ViviElessar's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
My all time favorite movie!!!!!!!!!!!!What more can I say? It has everything I love in a movie: great actors, amazing music, interesting storyline, excellent visual effects and much more...
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
My second fav from the trilogy.This one started the big battles. Also, Gandalf the White is awesome. Again, great acting, awesome effects, beautiful soundtrack, brilliant story...
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This was my first taste of the Tolkien world and I'm extremely glad I watched this movie.It opened a new world for me :)
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
By far the best HP film. Although many things from the book were cut, you can enjoy the movie. Great special effects, amazing cast and good soundtrack
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I love this movie. I don't know why some people hate it. Finally we get to see the young actors all grown up :)
6
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This HP movie made the other ones look bad. This one is darker, funnier and grown up. One of the best things is Voldemort.
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
This is a great movie. I loved the fact it's dark and the kids improved their acting skills.
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
This movie is so magical! This was my first encounter with the Harry Potter world
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I finally got to see this movie. A lot of fans were saying that it wasn't that good and also the critics so I was waiting for the worst. But I was wrong. This movie is so much better than the first one. The acting, the story , everything is awesome. One of my favorites of all time :)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Deep and Orlando Bloom.What more can you ask?? This movie has everything:romance, action, humor, great actors etc...
11
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
I think this one was better than the first one. Bridget is my hero, she's so like me! This movie is funny, witty and sweet :D
12
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
This movie is great! Bridget is so funny and kinda crazy. Mark Darcy is very charming.One of my all time favorites!
13
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
One of my all time favorites!!! Drew is amazing as Josie. It's a very sweet and cute romantic comedy.
14
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
This movie is so lovely!!!! I love Drew Barrymore and this is one of my favorite movies of her. The story is lovely and beautiful :D
15
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
This is an amazing movie. The story, the acting, the visuals, everything is great. Keira did an amazing job as Elizabeth. I felt in love with Mr. Darcy :D
16
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
I totally love the book and the movie is amazing. The actors, the music, the places, everything looks perfect! One of my favorite movies!
17
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Great story!!!! I really loved it although it doesn't have a happy ending.
18
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
I love this movie.Hugh Grant is awesome
19
Old School 2003,  R)
Old School
This movie is so fricking funny!!! Frank "the Tank" is the best. We're going streaking!!!
20
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
This movie is so funny!!! Ben and Owen are always great together :)
21
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
I love this movie. So fricking funny!
22
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I love this movie. All those stories are great and go along with the movie. The cast is amazing, every actor goes great with the character. If you love romantic comedies, you must see this one!
23
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
One of my favorite comedies!Vince and Ben are hilarious!
24
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Will Ferrell is such a genious!! 'I'm on a glass case of emotion' hahahahaha
25
Elf 2003,  PG)
Elf
Another great movie from Will Ferrell. Love Buddy the Elf :)
26
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
This is one of the funniest movies EVER!!! South Park is so awesome!
27
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
Crazy,sick, funny movie!!!!!!Love it!!!!
28
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Beautiful movie. The acting, the songs, everything is amazing.
29
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Another Tim Burton movie that I adore. This movie is so craming and fantastic. My favorite part has to be when Edward carves the angel on the ice:).
30
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
AWWWW Lovely movie. Adam and Drew look so cute together Love it!!
31
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This movie is the weirdest, most creative movie I've seen so far. Jake Gyllenhaal is just brilliant. I loved it!!!
32
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
I think this is one fo the best love stories in cinema. The movie is simply amazing. One of my favorites.
33
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
This movie has become one of my favorites!! Although is animated, you still can feel the pain of the characters.
34
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
I really loved this movie although they cahnged lots of stuff form the book. Go out and watch it!
35
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
This is actually a great epic movie. I loved it very much.
36
Beauty and the Beast 1991,  G)
37
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
Amazing movie.Ralph Fiennes is so brilliant in everything he does. A must see.
38
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
I lovd this movie sooo much. I think is a very sweet, smart romantic movie. Hugh Grant is always awesome, with his cheeky comments and stuff. Julia Roberts was my least favorite charactyer in the movie. I felt she was out of place, maybe it's because I don't like her that much as an actress.
39
The Witches 1990,  PG)
The Witches
Awesome movie! I used to watch it like crazy when I was little. I think they are going to make a new version.
40
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Great movie!!! "There's no place like home"
41
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This movie is simply amazing! I really really loved it. Jean/Phoenix was the star of the movie. She blew me away in every scene she was in. I was glad that Storm got more important scenes, since she's one of my favorite character and Halle Berry was amazing as her. I was a bit dissapointed that some characters didn't got much scenes (Mystique, Angel, Cyclops).The special effects were brilliant and also the score. Excellent movie.
42
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
I used to which I had a treasure map so I could find that treasure. One of my favorites as a child(and still today ;) ).
43
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Such a great movie!It's a classic:)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments