My Favorite Movies


  vitorsimao's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Classic.. "HE's looking at you kid"
2
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
One of the movies of my life
3
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Faithfull to the book, great acting, wonderful movie
"the children of the night... what beautiful music they make"
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
One of the mos beautiful movies I've ever seen.
5
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
One of the best vampire's movie ever. Lestat will always be Cruise,no matter how many Rice's books they adapt
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Que dizer, é quase um filme perfeito.
7
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
what can i say.. movie of my life..:)
8
American History X 1998,  R)
American History X
This a Hard movie to see, Edward Norton should have received the oscar for this one.. just.. perfect..
9
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
One of my favorite movies ever
10
Salvador 1986,  R)
Salvador
Masterpiece. Cold, strong and realistic movie about El Salvador. Not for the too sensitive one's

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments