My Favorite Movies
| vitchard's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Aliens 1986, R) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 3 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 4 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 6 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 9 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 10 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 11 |
The Hobbit 1978, Unrated) |
|
| 12 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 13 |
Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God 2005, Unrated)
This was actually a very good movie...it is totally different from that first piece of crap they put out. This had interesting details that made it come alive, like the use of hand motions when spellcasting. The difference here is that the wizard didn't just wave her hands around in a random fashion, but made specific signs that looked very much like American Sign Language. |
|
| 14 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 16 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 17 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 18 |
The Saint 1997, PG-13) |
|
| 19 |
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012, Unrated)
At this point, Jackson has not been named as the director, but simply as an executive producer on the two films, which will be shot simultaneously. Pre-production is scheduled to begin as soon as possible, with principal photography tentatively set for a 2009 start. The goal is to have "The Hobbit" in theaters by 2010 and its sequel the following year. |
|
| 20 |
See No Evil, Hear No Evil 1989, R) |




















