My Favorite Movies
| vitalauto2003's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 2 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 3 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 4 |
Memento 2000, R) |
|
| 5 |
Toto le Héros (Toto the Hero) 1991, PG) |
|
| 6 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 7 |
Blue (Trois Couleurs: Bleu) , R) |
|
| 8 |
Torch Song Trilogy 1988, R) |
|
| 9 |
Longtime Companion 1990, R) |
|
| 10 |
Contact 1997, PG) |
|
| 11 |
Vive l'Amour 1994, Unrated) |
|
| 12 |
Welcome to the Dollhouse 1995, R) |
|
| 13 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005, R) |
|
| 14 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 15 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 16 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 17 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 18 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 19 |
Dogville 2003, R) |
|
| 20 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 21 |
Dark City 1998, R) |
|
| 22 |
Breaking the Waves 1996, R) |
|
| 23 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 24 |
Fargo 1996, R) |
|
| 25 |
Eve's Bayou 1997, R) |
|
| 26 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 27 |
Six Degrees of Separation 1993, R) |
|
| 28 |
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998, R) |
|
| 29 |
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997, Unrated) |
|
| 30 |
Europa Europa 1991, R) |
|
| 31 |
Millions 2004, PG) |
|
| 32 |
Dogma 1999, R) |
|
| 33 |
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997, R) |
|
| 34 |
Little Voice 1998, R) |
|
| 35 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 36 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 37 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 38 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 39 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 40 |
Cube 1997, R) |
|
| 41 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 42 |
Little Miss Sunshine 2006, R)
wow, what a gem! It has so much heart in it. A stellar cast, fresh and razor sharp script and utterly engaging. I left the movie with one thing, no matter how bad things are, things will always work out in the end. Just like the van, though it's broken down, they manage to make it work by pushing it, running after it and jumping right into it! |
|
| 43 |
Secrets & Lies 1996, R) |
|
| 44 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 45 |
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993, R) |
|
| 46 |
My Own Private Idaho 1991, R) |
|
| 47 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 48 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 49 |
The Pillow Book 1996, NC-17) |
















































