My Favorite Movies


  virgochick87's Rating My Rating
1
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Beautiful movie. I laughed, I cried. It was good.
2
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
Scotty doesn't know!! Man that's a catchy song
3
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
It made me cry, and that alone is worth giving it a rating
4
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
Wolf
5
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
See favourite quote
6
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
Guys and Dolls
Excellent sound track and a young Marlon Brando
7
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Don't you love it when she goes back into the store with the snobs and shows them her purchases? "Big, huge mistake"
8
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I basically know this movie off by heart so that's gotta mean something
9
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
this has to be one of the only movies in existence where the book isn't nearly as good.
10
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
Nicholas Nickleby
Smike is very good in it. Very good adaption
11
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
Anchors Aweigh
Could there be a better match than Gene Kelly and Frank Sinatra? I mean, danging on roller skates, that has to be enough to make anybody watch it
12
On the Line 2001,  PG)
On the Line
This movie has gained a place on this list mostly through the virtue of being strangely more enjoyable than 'Bride and Prejudice'
13
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Wonderful movie. They just don't make Disney movies like they used to
14
Free Willy 1993,  PG)
Free Willy
This movie is the reason I like whales
15
Get Over It 2001,  PG-13)
Get Over It
Who does carry numchucks around in their pocket, and was he wearing eye liner?
16
On the Town 1949,  Unrated)
On the Town
Strangest thing. You know the song 'New York, New York' - doesn't come from the musical with the same title. It comes from this movie, and as usual, Frank Sinatra and Gene Kely are brilliant in it.
17
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Not my favourite movie, but Gene Kelly does a great dance in the rain singing scene
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
This movie was actually better than the book. I didn't think it would be as good as it was, but it was.
19
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Wasn't Richard Gere good in this movie? That and it was a very well done musical.
20
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
Who would want to live in a see through house?
21
The New Guy 2002,  PG-13)
The New Guy
aww, Jay!
22
Merlin 1998,  PG)
Merlin
Incredible movie. My favourite King Arthur movie
23
Dogma 1999,  R)
Dogma
Yay Loci! Yay anatomically incorrect angels! Yay the 13th apostle! Is there anything that doesn't deserve a yay about htis movie
24
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Best pissy man fight EVER! I mean when they went into the fountain it was like poetry. Great choice of song.
25
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
V. Good
26
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
*sigh* Mr. Coleson.
27
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Great soundtrack. Good plot too.
28
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
S.W.A.T.
I can only think of one thing that would make this movie better than it already is - if Colin Farrells character had been Irish. Now that's what I call a movie.
29
French Kiss 1995,  PG-13)
30
Without A Paddle 2004,  PG-13)
31
Homeward Bound II - Lost in San Francisco 1996,  G)
Homeward Bound II - Lost in San Francisco
It was so sad when you thought the old dog was dead.
32
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
I love the bit when the dogs sleeping
33
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
Bulletproof Monk
Kinda weird that I actually liked this movie.
34
Memento 2000,  R)
Memento
I pride myself on being the first to actually realist what was going on in this movie. Once you work that out, its actually a very good movie.
35
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
36
Orange County 2002,  PG-13)
37
Kinky Boots 2005,  PG-13)
Kinky Boots
Very good movie, I only had one problem with it. For the whole movie I was trying to work out why I recognised Charlie and then finally it hit me . . . the little English bloke is really an Australian - its Jesse Spencer all over again - why can't they ever just find an English person to play an English person
38
Evolution 2001,  PG-13)
39
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
So good. And very deep too.
40
Sorority Boys 2002,  R)
Sorority Boys
Did anybody else find it weird how pretty a girl Barry Watson made?
41
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Why'd he have to die? *sob*
42
Simon Birch 1998,  PG)
Simon Birch
Such a sad ending
43
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
I totally loved this movie . . . and not just cos of Hayden Christenson, but it helped
44
Hart's War 2002,  R)
Hart's War
I swear I like this movies for reasons other than Colin Farrel, I just can't think of them right now
45
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
How could I not love this film? I mean, I like the nightlife, I like to boogie . . . what else could you want? Plus, its existence makes the Lord of the Rings films funny than expected (Lord Elrond) and Guy Pearce makes the cutest drag queen
46
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
The Importance of Being Earnest
Rupert Everett is simply the ultimate Dandy. He was so good in this and 'An Ideal Husband'.
47
An Ideal Husband 1999,  PG-13)
48
That Thing You Do! 1996,  PG)
49
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
I love this movie. Hugh Jackman was so good in it. It was so sweet. And I loved the way they dealt with the time travel thing, very philisophical
50
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
Josie and the Pussycats
I love the soundtrack
51
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
52
Live a Little, Love a Little 1968,  PG)
Live a Little, Love a Little
This is my favourite of the Elvis movies. Firstly, cos it's got 'a little less conversation in it'. Secondly, cos the girl in it is so bad that it actually gives the appearance that Elvis himself can act (no offence or anything)
53
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
I was very suprised by this movie. I mean, considering that it was a Linsay Lohan film and the plot seemed a little cliche (and its got this terrible movie poster) it was pretty good. McFly were very good in it.
54
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
Gorgeous costumes, even better than Cruel Intentions
55
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
It made me so sad for ages and was one of the first Disney movies I can remember seeing. Excellent soundtrack

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments