My Favorite Movies


  virginiavoo3's Rating My Rating
1
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
willy wonka...willy wonka...the amazing chocolatier!!!
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
what do i want to say??? just watch it!!!! it's really great and entertaining!!!
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
unbeatable biggest and best movie of all time
4
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
nemo's found!!!
5
Pretty Woman 1990,  R)
6
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
it's all about love, actually. nice british movie
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
you've got to watch to believe it's the greatest star wars movie
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
great movie!!! dark and mysterious yet unimaginable
9
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
it's incredible!!!
10
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
enough to make me feel dumb. gosh i needed to watch it trice to really get the idea!!!
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
16
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
big movie but for second watch...you need to wait until at least a year
17
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
18
Shrek 2001,  PG)
19
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
wakakakakak
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments