My Favorite Movies


  viper9362's Rating My Rating
1
Chances Are 1989,  PG)
Chances Are
Chances are has got to be one of the best casting jobs ever for the rolls that were available. This movie also is just wild to watch repeatedly to see what you missed the last time you watched it. It is drama, comedy, romance, and all rolled into a script that is probably one of the best scripts of this type ever written. The script rivals Heaven Can Wait, the casting rivals that of Star Trek (Imagine if you will, William Shatner as Spock and you will understand the importance that I speak of in casting), and overall this movie is just simply a joy for the whole family to watch. It is by far my favorite movie ever, and it brings the story full-circle like has rarely been done before or since.
2
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
This fantastic view of Chaucer's Cantabury tales meets Heavy metal magazine was thought to ruine films, until A Knight's Tale that is. The film makers delivered a classic with real power to our generation by incorporating the music in this way within such a powerfully dramatic storylines. I think Heath Ledger could spend his whole life trying to find another role as fitting for him as this lead role was. Everyone alive should see this film at least once, just to say they have seen it.
3
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
This may be the sweetest, most artistic, and best written version of Cinderalla ever to be made. It has all the normal twists and some new ones to revamp the story and gear it towards the young and old alike. A pleasure, and a true delight to watch.
4
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
This tale of a movie is whimsically wonderful and entertaining in any day. Again, the casting in this movie was key to how adorable it has become and was at its release. I find this to be one of Bowie's best roles in acting and who better than the beautiful and talented Connelly to play his opposition in this magical land...Amazing and a must see for everyone!!!
5
Highlander 1986,  R)
Highlander
This movie is a true example of why some sequels should never be made. The series was better than most sequels of this classic film. The story was romantic and action packed. The characters were perfect. The acting was beyond award deserving by Lambert, Connery, and Brown as the Evil bad guy. This was an incredible film for it's time and most likely the best of that year all around if you judge special effects, acting, story, casting, and wardrobe. It is a wildly wonderful tale that will carry anyone through until the end credits if they have a heartbeat.
6
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
I think of all the roles and movies that Mel Gibson has done that this is one of the best and most fitting for him. The movie brought his personality out in a very beloved manner. It left me thinking Gene Kelly meets Dean Martin meets Danny Kaye, which is a huge compliment on my part. Some may call this a chick flick or a guys show, but it is really just a fine piece of artistry and humor. The cast in this movie was amazing and Mel Gibson's counterpart in this movie was Helen Hunt who I think was perfect for the role. This is a Definitive must see movie.
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
What can be said about this movie, but in truth, it is the Gone With The Wind of this generation, and not many know it is even. This movie is a true classic work of art. AMAZING.
8
The Lake House 2006,  PG)
9
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
10
Willow 1988,  PG)
11
The Princess Bride 1987,  PG)
12
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
13
The Quiet Man 1952,  Unrated)
14
The Green Mile 1999,  R)
15
Ivanhoe 1952,  Unrated)
16
50 First Dates 2004,  PG-13)
17
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
18
The Terminator 1984,  R)
19
The Lost Boys 1987,  R)
20
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
21
Back to the Future 1985,  PG)
22
Grease 1978,  PG)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
25
Beetlejuice 1988,  PG)
26
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
27
Serenity 2005,  PG-13)
28
Yankee Doodle Dandy 1942,  G)
29
Silverado 1985,  PG-13)
30
The Guru 2002,  R)
31
Hudson Hawk 1991,  R)
32
The Evil Dead 1981,  R)
33
The Princess Diaries 2001,  G)
34
Back to the Future Part II 1989,  PG)
35
Back to the Future Part III 1990,  PG)
36
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
37
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
39
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
44
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
45
The Sea Hawk 1940,  Unrated)
46
Grease 2 1982,  PG)
47
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
48
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
49
Death Wish 1974,  R)
50
Army of Darkness 1993,  R)
51
Conan the Barbarian 1982,  R)
52
Conan the Destroyer 1984,  PG)
53
Bloodsport 1986,  R)
54
Dead Calm 1989,  R)
55
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
57
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
58
The Ice Pirates 1984,  PG)
59
The Accused 1988,  R)
60
Nightbreed 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments