My Favorite Movies
Give list a short description
| VinnyMun's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 2 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Facing the Giants 2006, PG)
The title alone is a sermon. This movie reminded me the rich, sumptuous, decadent, and flourless slice of cake I had at the Ice Box Cafe in Miami. You don't hear me!!! The Lord used this film to minister mightily to me. More then and outreach tool! It embodied all the things in a movie that I want to see. I will part w/ one of my favorite quotes from the film (spoken by the coach to his players). "I want God to bless this team so much people will talk about what He did. But it means we gotta give Him our best in every area. And if we win, we praise Him. And if we lose, we praise Him. Either way we honor Him with our actions and our attitudes. So I'm askin' you... What are you living for? I resolve to give God everything I've got, then I'll leave the results up to Him. I want to know if you'll join me." -- Grant Taylor |
|
| 4 |
Something the Lord Made 2004, Unrated)
[Amazed at Vivian's surgical skill] Dr. Alfred Blalock exclaims, "This is like something the Lord made!" |
|
| 5 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 6 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 7 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 8 |
A Thin Line Between Love and Hate 1996, R) |
|
| 9 |
The Namesake 2006, PG-13) |
|
| 10 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 11 |
Much Ado About Nothing 1993, PG-13) |
|
| 12 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 13 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 14 |
Love Jones 1997, R) |
|
| 15 |
Carmen Jones 1954, Unrated) |
|
| 16 |
Dreamgirls 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Amistad 1997, R) |
|
| 18 |
We Are Marshall 2006, PG) |
|
| 19 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 20 |
Crash 2005, R) |
|
| 21 |
School Daze 1988, R) |
|
| 22 |
Coffy 1973, R) |
|
| 23 |
Blood Diamond 2006, R)
Seems like a reoccurring theme, i.e. the resources of Africa are stolen and/or exploited. Slave trade and now the diamond trade. This movie made me ashamed of our "no clouds in my stones" mentality cause in reality "Bling Bling" was really "Bling Bang!" Well, like my mom used to say "ignorance is bliss." But I digressed. Anyway, I always marvel at how little we value human life, especially since man was created in the image of God, and the lengths we go to satisfy our greeds and not our needs. Woe to us when the books are opened and its time to give an account for our commercialism, creature comforts, and corporate greed. And finally in the words of Maddy Bowen (Jennifer Connelly) "...the people back home wouldn't buy a ring if they knew it cost someone else their hand. " |
|
| 24 |
When We Were Kings 1996, PG) |
|
| 25 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 26 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 27 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 28 |
Blue Streak 1999, PG-13) |
|
| 29 |
Life 1999, R) |
|
| 30 |
Game of Death 1978, R) |
|
| 31 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 32 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 33 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Which Way Is Up? 1977, R) |
|
| 35 |
Two Can Play That Game 2001, R) |
|
| 36 |
Get Shorty 1995, R) |
|
| 37 |
Set It Off 1996, R) |
|
| 38 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 39 |
The Warriors 1979, R) |
|
| 40 |
Krush Groove 1985, R) |
|
| 41 |
Beat Street 1984, PG) |
|
| 42 |
Bugsy Malone 1976, G)
This is a classic! I think my sister and I watched this movie umpteen times growing up. I loved it! Funny movie! Shot in B&W. The music, action, acting were great. So many sing along songs too. "So you wanna be a boxer in the golden ring. Can you punch like a southbound freight train? Tell me this one thing..." This movie is bananas and features Jodie Foster, Scott Baio, and others. |
|
| 43 |
Jack & The Beanstalk 1974, G) |
|
| 44 |
The Bad News Bears 1976, PG) |
|
| 45 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 46 |
The Gumball Rally 1976, PG) |
|
| 47 |
Lady Sings the Blues 1972, R) |
|
| 48 |
Down to Earth 2001, PG-13) |
|
| 49 |
Taxi 2004, PG-13) |
|
| 50 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 51 |
Pride 2007, PG)
I was flipping through my On Demand movies this evening and found this gem. I must say it was hard seeing Bernie considering that he's passed on...but I digressed. |



















































