My Favorite Movies


  vinleetexe's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Excellent. Plays JUST like the cartoons. narration. Special effects are excellent. beautiful 3d render. My only complaint is that the design of Megatron was to out there and he was way overpowered.
2
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
awesome.. Spielberg is a movie making beast
3
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
one of my favorite movies of all time. Jet li rules. saw this with a good friend of mine in the theaters when it was released. and this film kicked.
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
gripping start of a trilogy that leaves the entire planet thinking what if..
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
pierce never really fit bond for me.. but daniel craig does. best bond movie to date
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
long but cool. i hate cliff hanger endings though.. i think they could have done something a little different from the books.
7
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
one of the best disney animated films man... i don't give a crap this movie was hardcore!
8
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Pixar strikes again.
9
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
animation excellence.
10
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
the movie that changed the way i looked at movies...
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
i thought this was one of the best movies i've scene when i first saw it. i have had to have seen it at least ten times. its really awesome.
12
Hero 2002,  PG-13)
Hero
movie is excellent. better than crouching tiger. awesome fight scenes great characters, beautiful costumes and layout background environments, and epic music.
13
Training Day 2001,  R)
Training Day
awesome. i think this is one of Denzel's best movies. i love the humor and seriousness he pulls off in this film.
14
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
the best dialog in a movie this year or perhaps even this decade. great movie. excellent acting. beautiful cinematography.
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
a beautiful masterpiece. great story and back story. lovable characters. great action scenes. and awesome hand rendered animation.
16
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The greatest super hero movie of all time.
17
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
Castle is hardcore to the max. They depicted him almost flawlessly in thi movie. i can't believe it was so overlooked. it was soo awesome.
18
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
The addition to doctor octopus and the struggle to uphold the mask was awesome. the whole train scene with doc oc was great too plus the combat on the side of the building was sweet.
19
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
All Dogs Go To Heaven
Excellent. A movie about survival, faith, and never giving up. I love this movie when i was a kid. and it got me hooked on waffles. for an 80's film it is ahead of its time. The characters in this movie are unforgetable.
20
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
One of my favorite movies of all time. sweet action. the only thing i didn't like about it is the incest grope scene. has a couple of dry spots but it delivers with incredible camera shots and close up action sequences with thrills and chills.
21
Life 1999,  R)
Life
this movie is almost flawless. Funny Touching and memorable.and the characters are so well done. great cast. actually i have no complaints about this movie. they accurately depicted the oppression of black people and added humor too it at the same time and avoided racial controversy from popular media. It even comes equipped with its own theme song. This movie is so underrated its not even funny. five stars.
22
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
Freaking awesome. I love this movie. it has some of the funniest gags ever in animated film.
23
The Pagemaster 1994,  G)
The Pagemaster
awesome animations and compositing techniques for a 1994 film. great storytelling and engaging scenes. loved it and still do to this day. this one was just begging for a sequel.
24
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
One of my favorites
25
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
The best animations and attention to curves and anticipation i've seen in a long time. It was pleasantly funny but wasn't over the top and wacky. And i like that it played out like most kung-fu movies do. all in all i can't spot any flaws with this movie... except that trailers... worst movie trailewrs i've seen all year... uck... the dog hotel? and lets not forget madagascar 2.. nooo..
26
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
An excellent flawless movie that excels past the film making of modern Hollywood movies. raises the bar for not only comic book movies but all action dramas. the best hero with the best story and villains makes the best movie. Christopher Nolan directs like wine... getting better with age. Its a shame to know that Heath Ledger past before the films release. he played such a fantastic role.. If he is replaced its going to be quite a role to live up to. The plot twists in this are awesome. and the second level villain in the movie will be obvious to fanboys such as myself but a shocker to some but quite rewarding to everyone. The messages the movie sends out about people and society are so true that it makes me love it even more.
27
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
People say what they want to say because they were expecting more of the same. But this movie i thought was more different than the original and incorporated more from the cartoon and toy line. The fight scenes are longer and had more attention to detail, the humor was funnier than ever, the special effects were mind blowing, and the sound is probably the best thing that happened to audio since god invented ears. make sure you go see it in a surround sound theater. When i went the speakers actually blew out because they were trashing the sub woofers so hard. some scenes will leave your mouth open. the addition to new characters was delightful and the return of old ones were good, although i did feel that the air force dudes had a smaller role in this movie than they did in the last one. Also i wish they showed off the cars in a fast passed chase scene. but everything they do works. Honestly, if you can't keep up with the story you might be a little slow.. its a kids show storyline.
If this movie is in IMAX in your area go watch it and disregard whatever reviews anyone else tells you. go watch it for yourself. this movie was pure projected gold.
28
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
This is the best movie i've seen all year and the best toy story movie i've ever seen. Toy story just keeps out doing itself over and over. everything about the movie is good. The story plot, the acting, the animation, the music. It is by far the most action packed and also the most funny toy story ever. I'm Faving it. I can't find any flaws.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments