My Favorite Movies
| villpeeps's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Splendor in the Grass 1961, Unrated) |
|
| 2 |
Heaven Knows Mr. Allison 1957, Unrated) |
|
| 3 |
Pinky 1949, Unrated) |
|
| 4 |
The Naked Prey 1966, R) |
|
| 5 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 6 |
Blast from the Past 1999, PG-13) |
|
| 7 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Frida 2002, R) |
|
| 9 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 10 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 11 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 12 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 13 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 14 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 15 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Pillow Talk 1959, Unrated) |
|
| 17 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 18 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 19 |
Housesitter 1992, PG) |
|
| 20 |
The Star 1952, Unrated) |
|
| 21 |
Freaky Friday 1976, G) |
|
| 22 |
A New Kind of Love 1963, Unrated) |
|
| 23 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 24 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 25 |
Gypsy 1962, Unrated) |
|
| 26 |
Inside Daisy Clover 1965, Unrated) |
|
| 27 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 28 |
A Very Long Engagement 2004, R) |
|
| 29 |
Band of Angels 1957, Unrated) |



























