Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  vileavatar's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
2
Back to the Future Part III 1990,  PG)
3
Back to the Future Part II 1989,  PG)
4
Batman 1989,  PG-13)
5
Batman Returns 1992,  PG-13)
6
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
8
The Matrix 1999,  R)
9
JFK 1992,  R)
10
The Usual Suspects 1995,  R)
11
Léon (The Professional) 1994,  R)
12
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
13
The Terminator 1984,  R)
14
Aliens 1986,  R)
15
Alien 1979,  R)
16
Shrek 2001,  PG)
17
Constantine 2005,  R)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
The Emperor's New Groove 2000,  G)
22
Wayne's World 1992,  PG-13)
23
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Certainly not what I expected. But it was a good surprise. I liked it very much and I'm glad they didn't go for the typical happy ending crap. Good movie pick it up.
24
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Best vampire movie ever. Need I say more.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments