My Favorite Movies


  vikrammasand's Rating My Rating
1
The Rock 1996,  R)
2
Con Air 1997,  R)
3
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
4
The Silence of the Lambs 1991,  R)
5
Notting Hill 1999,  PG-13)
6
Red Dragon 2002,  R)
7
North Country 2005,  R)
8
21 Grams 2003,  R)
9
Mystic River 2003,  R)
10
Pretty Woman 1990,  R)
11
Father of the Bride 1991,  PG)
12
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
13
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
14
Independence Day 1996,  PG-13)
15
Ladder 49 2004,  PG-13)
16
Phenomenon 1996,  PG)
17
Inside Man 2006,  R)
18
Mission Impossible 1996,  PG-13)
19
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
20
Ijaazat (Guest) 1987,  Unrated)
21
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975,  PG)
22
Bad Boys 1995,  R)
23
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
24
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
25
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
26
Good Will Hunting 1997,  R)
27
Mammo 1994,  Unrated)
28
White Noise 2005,  PG-13)
29
Gothika 2003,  R)
30
The Grid 2007,  Unrated)
31
Robert Ludlum's Covert One - The Hades Factor 2006,  Unrated)
32
Hannibal 2001,  R)
33
Swordfish 2001,  R)
34
The Sentinel 2006,  PG-13)
35
Take the Lead 2006,  PG-13)
36
Die Hard 1988,  R)
37
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
38
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
39
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
40
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
41
The Italian Job 2003,  PG-13)
42
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
43
Courage Under Fire 1996,  R)
44
Hellboy 2004,  PG-13)
45
Face/Off 1997,  R)
46
Predator 1987,  R)
47
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
48
Resident Evil 2002,  R)
49
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
50
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
51
Bad Company 2002,  PG-13)
52
Black Hawk Down 2001,  R)
53
Black 2005,  Unrated)
54
Mindhunters 2005,  R)
55
The Negotiator 1998,  R)
56
Assault on Precinct 13 2005,  R)
57
Troy 2004,  R)
58
Enemy at the Gates 2001,  R)
59
Spy Game 2001,  R)
60
The Game 1997,  R)
61
Unfaithful 2002,  R)
62
The Jackal 1997,  R)
63
A Perfect Murder 1998,  R)
64
Casino 1995,  R)
65
The Terminator 1984,  R)
66
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
67
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
68
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
69
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
70
Bowling for Columbine 2002,  R)
71
Analyze This 1999,  R)
72
The Score 2001,  R)
73
The Siege 1998,  R)
74
The Infiltrator 1995,  R)
75
8MM 1999,  R)
76
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
77
Blade 1998,  R)
78
Blade: Trinity 2004,  R)
79
Blade II 2002,  R)
80
X-Men 2000,  PG-13)
81
Men in Black II 2002,  PG-13)
82
Men of Honor 2000,  R)
83
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
84
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
85
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
86
Men in Black 1997,  PG-13)
87
The Ring 2002,  PG-13)
88
Outbreak 1995,  R)
89
K-PAX 2001,  PG-13)
90
The Matrix 1999,  R)
91
Catch Me If You Can 1989,  R)
92
The Terminal 2004,  PG-13)
93
The Matrix Reloaded 2003,  R)
94
The Matrix Revolutions 2003,  R)
95
Armageddon 1998,  PG-13)
96
Desperate Measures 1998,  R)
97
Collateral 2004,  R)
98
Minority Report 2002,  PG-13)
99
Secret Window 2004,  PG-13)
100
Sleepy Hollow 1999,  R)
101
Speed 1994,  R)
102
Top Gun 1986,  PG)
103
Underworld 2003,  R)
104
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
105
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
106
Under Suspicion 2000,  R)
107
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
108
Stop! or My Mom Will Shoot 1992,  PG-13)
109
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
110
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
111
The Bone Collector 1999,  R)
112
Jumanji 1995,  PG)
113
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
114
Runaway Jury 2003,  PG-13)
115
Bicentennial Man 1999,  PG)
116
The Mask 1994,  PG-13)
117
The Fugitive 1993,  PG-13)
118
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
119
United 93 2006,  R)
120
Bean 1997,  PG-13)
121
Event Horizon 1997,  R)
122
Jurassic Park 1993,  PG-13)
123
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
124
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
125
Saw 2004,  R)
126
Saw II 2005,  R)
127
Munich 2005,  R)
128
Extreme Measures 1996,  R)
129
Stigmata 1999,  R)
130
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
131
Shooter 2007,  R)
132
The Exorcist 1973,  R)
133
Ghost Rider 2007,  PG-13)
134
The Amityville Horror 2005,  R)
135
The Mummy 1999,  PG-13)
136
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
137
16 Blocks 2006,  PG-13)
138
The Omen 2006,  R)
139
Paycheck 2003,  PG-13)
140
Double Jeopardy 1999,  R)
141
U.S. Marshals 1998,  R)
142
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
143
Next 2007,  PG-13)
144
Blood Work 2002,  R)
145
Analyze That 2002,  R)
146
Darkness Falls 2003,  PG-13)
147
Final Destination 2000,  R)
148
Final Destination 2 2003,  R)
149
Final Destination 3 2006,  R)
150
Spartan 2004,  R)
151
Déjà Vu 2006,  PG-13)
152
The Saint 1997,  PG-13)
153
Species 1995,  R)
154
Kiss The Girls 1997,  R)
155
Framed 2003,  Unrated)
156
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
157
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
158
Patriot Games 1992,  R)
159
The Guardian 2006,  PG-13)
160
The Peacemaker 1997,  R)
161
Rush Hour 1998,  PG-13)
162
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
163
The Prestige 2006,  PG-13)
164
Bowfinger 1999,  PG-13)
165
The Pink Panther 2006,  PG)
166
Contact 1997,  PG)
167
Mission To Mars 2000,  PG)
168
Sgt. Bilko 1996,  PG)
169
Hulk 2003,  PG-13)
170
Miami Vice 2006,  R)
171
Godzilla 1998,  PG-13)
172
Fatal Attraction 1987,  R)
173
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
174
The Kingdom 2007,  R)
175
Enemy of the State 1998,  R)
176
Jumper 2008,  PG-13)
177
Transformers 2007,  PG-13)
178
If Only 2004,  PG-13)
179
300 2007,  R)
180
Seven (Se7en) 1995,  R)
181
Identity 2003,  R)
182
Guarding Tess 1994,  PG-13)
183
What Women Want 2000,  PG-13)
184
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
185
Ronin 1998,  R)
186
The American President 1995,  PG-13)
187
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
188
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
189
A Few Good Men 1992,  R)
190
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
191
Space Cowboys 2000,  PG-13)
192
The General's Daughter 1999,  R)
193
The Marksman 2005,  R)
194
Night at the Museum 2006,  PG)
195
Zathura 2005,  PG)
196
Mad City 1997,  PG-13)
197
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
198
Crimson Tide 1995,  R)
199
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
200
Ghost 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments