My Favorite Movies


  vijayrv's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
Fight Club 1999,  R)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Reservoir Dogs 1992,  R)
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
7
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
8
The Godfather, Part III 1990,  R)
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
Scent of a Woman 1992,  R)
11
Seven (Se7en) 1995,  R)
12
Scarface 1932,  PG)
13
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
14
Donnie Darko 2001,  R)
15
Memento 2000,  R)
16
Saw 2004,  R)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
23
The Usual Suspects 1995,  R)
24
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
25
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
26
The Last King of Scotland 2006,  R)
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
28
Schindler's List 1993,  R)
29
Snatch 2001,  R)
30
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
31
Sin City 2005,  R)
32
The Doors 1991,  R)
33
The Shawshank Redemption 1994,  R)
34
The Green Mile 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments