My Favorite Movies


  vih's Rating My Rating
1
Threesome 1994,  R)
2
High Fidelity 2000,  R)
3
Annie Hall 1977,  PG)
4
The Breakfast Club 1985,  R)
5
Russian Dolls (Les Poupées Russes) 2005,  Unrated)
6
Before Sunrise 1995,  R)
7
Fahrenheit 451 ,  Unrated)
8
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
9
The Other Side of the Street 2004,  Unrated)
10
All or Nothing 2002,  R)
11
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
12
Before Sunset 2004,  R)
13
Oldboy 2004,  R)
14
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
15
Rosemary's Baby 1968,  R)
16
A Clockwork Orange 1971,  R)
17
Trainspotting 1996,  R)
18
Yellow Submarine 2012,  G)
19
Sin City 2005,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
22
Master Building (Edificio Master) 2002,  Unrated)
23
Manhattan 1979,  R)
24
Zelig 1983,  PG)
25
Nina 2004,  Unrated)
26
Mulholland Drive 2001,  R)
27
School of Rock 2003,  PG-13)
28
Brothers of the Head 2006,  R)
29
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
30
Velvet Goldmine 1998,  R)
31
Psycho 1960,  R)
32
Vertigo 1958,  PG)
33
The Amityville Horror 1979,  R)
34
Ellie Parker 2005,  R)
35
Great Expectations 1998,  R)
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
Ghost World 2001,  R)
38
The Shining 1980,  R)
39
Heavenly Creatures 1994,  R)
40
Die Hard 1988,  R)
41
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
42
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
43
Punch-Drunk Love 2002,  R)
44
Closer 2004,  R)
45
The Omen 1976,  R)
46
The Exorcist 1973,  R)
47
About a Boy 2002,  PG-13)
48
Explorers 1985,  PG)
49
Fight Club 1999,  R)
50
Spoorloos (The Vanishing) 1988,  R)
51
Radio Flyer 1992,  PG-13)
52
Amores Perros 2000,  R)
53
Pi 1998,  R)
54
Half Nelson 2006,  R)
55
Capturing the Friedmans 2002,  R)
56
Lucky Number Slevin 2006,  R)
57
The Believer 2001,  R)
58
The Dark 2005,  R)
59
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
60
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
61
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
62
Shallow Grave 1994,  R)
63
Paris, Texas 1983,  R)
64
Your Friends & Neighbors 1998,  R)
65
Prozac Nation 2005,  R)
66
Backbeat 1994,  R)
67
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
68
Pollock 2000,  R)
69
Garden State 2004,  R)
70
The Rules of Attraction 2002,  R)
71
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
72
Martyrs 2008,  R)
73
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments