My Favorite Movies


  vielguillaume's Rating My Rating
1
Swallowtail & Butterfly 1996,  Unrated)
Swallowtail & Butterfly
Fiction about the fate of some chinese emigrants in Japan, their life cross each other in an incredible story where so many things happen ...
2
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
Dreamlike journey of a man towards his dead ... The music MAKE the movie.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
Léon (The Professional) 1994,  R)
5
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
6
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001,  Unrated)
7
Last Life in the Universe 2003,  R)
8
Fight Club 1999,  R)
9
The Cave of the Yellow Dog (Die Hohle des gelben Hundes) 2005,  G)
10
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
11
Taste of Tea, The (Cha No Aji) 2011,  Unrated)
Taste of Tea, The (Cha No Aji)
Great movie, very beautiful scenes, interesting crossing between modern and traditional japan.
12
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) 1972,  PG)
13
Mah nakorn (Citizen Dog) 2004,  Unrated)
Mah nakorn (Citizen Dog)
Some similarities with Amelie in the characters portaits but has it's own wonderful qualities.
14
Marathon 2005,  Unrated)
Marathon
Touching movie about an autistic young korean man (based on a real story).
15
Oldboy 2004,  R)
16
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
Incredible charismatic main character !
Extreme violence but Takeshi Miike knows how to make it bearable.
17
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
The Usual Suspects 1995,  R)
20
Siwore (Il Mare) 2000,  Unrated)
21
The Lives of Others 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments