close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  videoal's Rating My Rating
1
Adam & Steve 2005,  R)
2
Poco più di un anno fa (Adored: Diary of a Porn Star) 2003,  Unrated)
3
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
4
Almost Normal 2005,  Unrated)
5
And the Band Played On 1993,  PG-13)
6
Another Gay Movie 2006,  R)
7
Another Gay Sequel: Gays Gone Wild! 2008,  R)
8
Apartment Zero 1989,  R)
9
Back Soon 2007,  Unrated)
10
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
11
Beautiful Boxer 2005,  Unrated)
12
Bedrooms and Hallways 1999,  Unrated)
13
Bent 1997,  NC-17)
14
The Best Way to Walk (Meilleure façon de marcher, La) 1978,  Unrated)
15
Between Love & Goodbye 2008,  Unrated)
16
Beverly Kills 2005,  Unrated)
17
Big Eden 2001,  PG-13)
18
Billy's Hollywood Screen Kiss 1998,  R)
19
The Birdcage 1996,  R)
20
Boy Culture 2007,  Unrated)
21
The Boys in the Band 1970,  R)
22
Boys Life 1995,  Unrated)
23
Boys Life 2 1997,  Unrated)
24
Boys Life 3 2000,  Unrated)
25
Boys Life 4: Four Play 2003,  Unrated)
26
Boys Life 5 2006,  Unrated)
27
Breakfast on Pluto 2005,  R)
28
Broadway Damage 1997,  Unrated)
29
Brokeback Mountain 2005,  R)
30
The Brotherhood 2001,  PG-13)
31
The Brotherhood 2 - Young Warlocks 2001,  Unrated)
32
The Brotherhood III: Young Demons 2003,  PG-13)
33
Brotherhood IV: The Complex 2005,  PG-13)
34
Camp 2003,  PG-13)
35
Cannibal 2008,  R)
36
The Celluloid Closet 1996,  R)
37
Circuit 2001,  R)
38
Coffee Date 2006,  Unrated)
39
Colma: The Musical 2006,  R)
40
Cowboys & Angels 2003,  PG)
41
Creatures from the Pink Lagoon 2006,  Unrated)
42
Cruising 1980,  R)
43
Deadly Skies (Force of Impact)(Ultimate Limit) 2007,  PG)
44
Defying Gravity 1997,  Unrated)
45
Die Mommie Die! 2003,  R)
46
A Different Story 1978,  PG)
47
An Early Frost 1985,  Unrated)
48
East Side Story 2006,  Unrated)
49
Eating Out 2004,  Unrated)
50
Eating Out 2: Sloppy Seconds 2006,  Unrated)
51
Eating Out: All You Can Eat 2009,  Unrated)
52
Edward II 1992,  R)
53
Eighteen 2004,  Unrated)
54
Endgame 2003,  Unrated)
55
The Event 2003,  R)
56
Fabulous! The Story of Queer Cinema 2006,  Unrated)
57
Fifth of July 1982,  Unrated)
58
Finding North 1998,  R)
59
Fixing Frank 2002,  Unrated)
60
Flawless 1999,  R)
61
The Fluffer 2003,  R)
62
Food of Love 2003,  R)
63
A Four Letter Word 2008,  Unrated)
64
Friends and Family 2001,  Unrated)
65
The Gay Bed and Breakfast of Terror 2007,  Unrated)
66
Suffering Man's Charity (Ghost Writer) 2007,  Unrated)
67
Gone But Not Forgotten 2003,  Unrated)
68
Green Plaid Shirt 1997,  Unrated)
69
Guys and Balls (Maenner Wie Wir) 2006,  R)
70
Happy Endings 2005,  R)
71
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
72
Hellbent 2005,  R)
73
Hollywood, Je T'aime 2012,  G)
74
L'Homme blessé (The Wounded Man) 1983,  Unrated)
75
The Houseboy 2007,  Unrated)
76
Ice Men 2004,  Unrated)
77
It's My Party 1996,  R)
78
Juste une question d'amour (Just a Question of Love) 2000,  Unrated)
79
Kinky Boots 2006,  PG-13)
80
Kiss Me, Guido 1997,  R)
81
Km. 0 (Kilometer Zero) 2001,  R)
82
The Lady in Question is Charles Busch 2006,  Unrated)
83
Last Exit to Brooklyn 1989,  R)
84
Latter Days 2004,  R)
85
Leaving Metropolis 2002,  PG)
86
Leeches 2004,  R)
87
The Living End 2008,  R)
The Living End
Luke is a gay hustler. Jon is a movie critic. Both are HIV positive. They go on a hedonistic, dangerous journey, their motto "Fuck the world"
88
The Lost Language of Cranes 1992,  Unrated)
89
Longtime Companion 1990,  R)
90
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2008,  Unrated)
91
A Love to Hide (Un amour a taire) 2005,  Unrated)
92
Love! Valour! Compassion! 1997,  R)
93
Luster 2002,  Unrated)
94
M. Butterfly 1993,  R)
95
Make the Yuletide Gay 2009,  Unrated)
96
Making Love 1982,  R)
97
The Mostly Unfabulous Social Life of Ethan Green 2006,  R)
98
The Mudge Boy 2003,  R)
99
Mulligans 2008,  Unrated)
100
Myra Breckinridge 1970,  R)
101
Naked Boys Singing 2007,  Unrated)
102
The Naked Civil Servant 1975,  Unrated)
103
Newcastle 2008,  Unrated)
104
Nine Dead Gay Guys (9 Dead Gay Guys) 2002,  R)
105
Noah's Arc: Jumping the Broom 2008,  R)
106
On the Other Hand, Death 2008,  R)
107
Open Cam 2005,  Unrated)
108
Our Sons (Too Little, Too Late) 1991,  Unrated)
Our Sons (Too Little, Too Late)
The story is basically about a young gay couple, one of whom is played by a young Hugh Grant, trying in vain to sound like an American, even though his mother is played by Julie Andrews. Grant's lover is dying of AIDS and wants to reconcile with his estranged mother (played by a slightly over-the-top Ann Margaret in a blond wig) before he dies. So Grant sends his mother (Andrews) to Arkansas to try and convince his lover's mother, who hasn't seen her son in years to come and see her son. Naturally, being an ignorant woman, she refuses. (There's a high camp moment when Andrews slaps Ann Margaret and calls her a stupid b****.) And so the bulk of the film is about her coming to terms with what she has tried to ignore for years and make peace with her son.
109
Outing Riley 2004,  Unrated)
110
Outrageous! 1977,  R)
111
Parting Glances 1986,  R)
112
Party Monster 2003,  R)
113
Pedro 2008,  Unrated)
114
Chatte à deux têtes, La (Porn Theater)(Glowing Eyes) 2002,  Unrated)
115
Prick Up Your Ears 1987,  R)
116
Priest 1995,  R)
117
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
118
Queer Duck - The Movie 2006,  Unrated)
119
Querelle 1982,  R)
120
Redwoods 2009,  Unrated)
121
Regular Guys 1996,  Unrated)
122
Rent 2005,  PG-13)
123
The Ritz 1976,  R)
124
River Made to Drown In 2003,  Unrated)
125
Rock Haven 2007,  Unrated)
126
Savage Grace 2007,  Unrated)
127
Save Me 1993,  R)
128
Say Uncle 2006,  R)
129
The Sex Movie 2006,  Unrated)
130
Sex, Politics & Cocktails 2002,  R)
131
Shelter 2007,  R)
132
Shock to the System 2006,  R)
133
Shortbus 2006,  Unrated)
134
Showboy 2002,  Unrated)
135
Six Degrees of Separation 1993,  R)
136
Socket 2007,  Unrated)
137
Soldier's Girl 2003,  R)
138
Sordid Lives 2000,  R)
Sordid Lives
Sissy Hickey (Beth Grant) is the sister of a woman who died recently and must deal with the death and quitting smoking. Brother Boy (Leslie Jordan) is a transvestite who believes himself to be a country/western singer and has been locked up for many years. G. W. Nethercott (Beau Bridges) drinks too much and cheats on his wife, Noleta Nethercott (Delta Burke). He was also indirectly responsible for the woman?s death, as she had been his mistress. The dead woman?s daughters, Lavonda (Ann Walker) and Latrelle (Bonnie Bedelia) fight over the funeral plans. Latrelle has a son, Ty Williamson (Kirk Geiger), who wanted to become an actor but has had to come home for the funeral.
139
Speedway Junky 2002,  R)
140
Straight Jacket 2004,  Unrated)
141
Sugar 2004,  R)
142
The Sum of Us 1995,  R)
143
Sun Kissed 2006,  Unrated)
144
Taxi zum Klo (Taxi to the Toilet) 1981,  Unrated)
145
Testosterone (Testosteroni) 2004,  R)
146
Third Man Out 2005,  Unrated)
147
3-Day Weekend 2008,  Unrated)
148
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
149
Torch Song Trilogy 1988,  R)
150
Total Eclipse 1995,  R)
151
Trick 1999,  R)
152
The Trip 2003,  R)
153
20 Centimeters (20 Centimetres) (20 centímetros) 2005,  Unrated)
154
The 24th Day 2004,  R)
The 24th Day
Tom (Scott Speedman) and Dan (James Marsden) meet in a bar one night. Tom invites Dan back to his apartment for a one-night stand, but once they get there, Dan finds his surroundings familiar. After a few drinks, Tom ties Dan to a chair and reveals that, in fact, he has been in that apartment before. Five years earlier, Dan and Tom had a one night stand there, the encounter being Tom?s first and only homosexual experience. A few years later, Tom?s wife takes a blood test and the results show she?s HIV positive. Distraught by the news, she drives through a red light and is killed in a collision. Tom also finds out he?s HIV positive, and blames Dan for transmitting it to him and for his wife?s death and exacts his revenge. He holds Dan hostage while his blood is tested, and if he is HIV positive, Tom will kill him for everything that?s happened to ruin his life.
155
29th and Gay 2005,  Unrated)
156
Twist 2004,  R)
Twist
A queer "Oliver Twist" update set in the hustler district of modern-day Toronto.
157
200 American 2003,  Unrated)
158
2 Minutes Later 2007,  Unrated)
159
Unconditional Love 2002,  PG-13)
160
Velvet Goldmine 1998,  R)
161
Watch Out 2008,  Unrated)
162
Were the World Mine 2008,  Unrated)
163
When Boys Fly 2002,  Unrated)
164
When Darkness Falls 2006,  Unrated)
165
Whirlwind 2007,  Unrated)
166
Wrangler: Anatomy of an Icon 2008,  Unrated)
Wrangler: Anatomy of an Icon
The outrageous story of 1970s porn icon Jack Wrangler, and how he rose to the top of the gay, and then straight, adult film industry.
167
Ja zuster, nee zuster (Yes Nurse! No Nurse!) 2004,  Unrated)
168
You Belong to Me 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments