My Favorite Movies


  victoriabiosk's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
Antz 1998,  PG)
3
An American Tail 1986,  G)
4
A Bug's Life 1998,  G)
5
Toy Story 1995,  G)
6
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
7
Fallen Angels 1995,  Unrated)
8
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
9
Scrap Heaven 2005,  Unrated)
10
Wonderful Days (Sky Blue) 2003,  Unrated)
11
Adaptation 2002,  R)
12
The Big Lebowski 1998,  R)
13
Whale Rider 2002,  PG-13)
14
2046 2004,  R)
15
Eros 2005,  R)
16
The Girlfriend Experience 2009,  R)
17
Erin Brockovich 2000,  R)
18
Traffic 2000,  R)
19
Solaris 2002,  PG-13)
20
The Good German 2006,  R)
21
sex, lies, and videotape 1989,  R)
22
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
23
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
24
Minority Report 2002,  PG-13)
25
Jurassic Park 1993,  PG-13)
26
Saving Private Ryan 1998,  R)
27
Hook 1991,  PG)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
29
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
30
Schindler's List 1993,  R)
31
Munich 2005,  R)
32
The Color Purple 1985,  PG-13)
33
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
34
Empire of the Sun 1987,  PG)
35
Amistad 1997,  R)
36
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
37
Boyz n the Hood 1991,  R)
38
Friday 1995,  R)
39
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
40
Death of a Salesman 1985,  PG)
41
The Jungle Book 1967,  G)
42
George of the Jungle 1997,  PG)
43
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments