My Favorite Movies
Some of my favourites - no particular order really, although the bigger favs are towards the top :)
| vgaslady's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 2 |
The Lion in Winter 1968, PG) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 5 |
Dead Again 1991, R) |
|
| 6 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 7 |
The Uninvited 1944, Unrated) |
|
| 8 |
Much Ado About Nothing 1993, PG-13) |
|
| 9 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 11 |
The Hunger 2005, R) |
|
| 12 |
Dracula 1979, R) |
|
| 13 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 14 |
The Crying Game 1992, R) |
|
| 15 |
The Ghost and Mrs. Muir 1947, Unrated) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Mrs. Brown 1997, PG) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 19 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Peter's Friends 1992, R) |
|
| 22 |
The Cat's Meow 2001, PG-13) |
|
| 23 |
Plunkett & Macleane 1999, R) |
|
| 24 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 25 |
Swashbuckler 1976, PG) |






















