My Favorite Movies


  vevsburns's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
3
The Godfather 1972,  R)
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
5
The Godfather, Part III 1990,  R)
6
Secretary 2002,  R)
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
8
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
9
Together (Tillsammans) 2000,  R)
10
Vanilla Sky 2001,  R)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
15
Fahrenheit 451 ,  Unrated)
16
Scent of a Woman 1992,  R)
17
The Last Samurai 2003,  R)
18
Hero 2002,  PG-13)
19
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
20
Finding Nemo 2003,  G)
21
Aladdin 1992,  G)
22
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
23
Gladiator 2000,  R)
24
What the Bleep Do We Know!? 2004,  Unrated)
25
Before Sunset 2004,  R)
26
Before Sunrise 1995,  R)
27
Madame Satã 2002,  Unrated)
28
American Beauty 1999,  R)
29
Monsters, Inc. 2001,  G)
30
Being John Malkovich 1999,  R)
31
The Devil's Advocate 1997,  R)
32
The Matrix 1999,  R)
33
The Lake House 2006,  PG)
34
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
35
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
36
9 1/2 Weeks 1986,  R)
37
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
38
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
39
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
40
Unfaithful 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments