Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  vessaurova's Rating My Rating
1
Lost In Translation 2003,  R)
2
The Dreamers 2003,  NC-17)
3
V for Vendetta 2006,  R)
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
5
Magnolia 1999,  R)
6
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
7
American Beauty 1999,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
Y Tu Mamá También 2001,  R)
11
North by Northwest 1959,  Unrated)
12
Casablanca 1942,  PG)
13
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
14
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
15
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
It was absolutely amazing movie..something like a fairy tale for adults, because I think kids would have nightmares from watching it :)
I also like its inscrutability and the monster were quite scary...and, yes, great baddie!
16
Persona 1966,  Unrated)
17
Memento 2000,  R)
18
Shaun of the Dead 2004,  R)
19
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
20
Hot Fuzz 2006,  R)
21
Dancer in the Dark 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments