My Favorite Movies


  1. vertigoo
  2. William

the movies that extra-terrestrials must watch when they will move to our world. Thanks to all great directors that day after day make our life more rich.A special thank to MONSIEUR Jacques Tati and Buster Keaton.

  vertigoo's Rating My Rating
1
Playtime (Play Time) 1967,  Unrated)
Playtime (Play Time)
the youngest movie forever!!!It is incredible and Tati is one of the greatest director,not only a comic.
Flixster - Share Movies
2
L'Atalante 1934,  Unrated)
L'Atalante
Flixster - Share Movies
3
The Cameraman 1928,  Unrated)
The Cameraman
Flixster - Share Movies
4
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1902,  Unrated)
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon)
Flixster - Share Movies
5
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
6
Greed 1924,  Unrated)
7
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Flixster - Share Movies
8
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
9
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Flixster - Share Movies
Flixster - Share Movies
10
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
Flixster - Share Movies
11
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
Flixster - Share Movies
12
Partie de Campagne (A Day in the Country) 1946,  Unrated)
13
La Ronde (Roundabout) 1950,  Unrated)
La Ronde (Roundabout)
Flixster - Share Movies
14
The Party 1968,  PG)
The Party
Flixster - Share Movies
15
La Bête Humaine (Judas Was a Woman)(The Human Beast) 1938,  Unrated)
16
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
17
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
Flixster - Share Movies
18
Short Cuts 1993,  R)
19
Notorious 1946,  Unrated)
Notorious
Flixster - Share Movies
20
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
21
Nashville 1975,  R)
22
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
23
The Third Man 1949,  Unrated)
24
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
DEEP FOCUS AND LONG TAKE...THIS MOVIE REVOLUZIONIZED THE ART OF MAKING MOVIES.
Flixster - Share Movies
25
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961,  Unrated)
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad)
Flixster - Share Movies
26
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929,  Unrated)
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera)
Flixster - Share Movies
27
To Be or Not to Be 1942,  PG)
28
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) 1953,  Unrated)
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday)
Flixster - Share Movies
29
Jules and Jim 1962,  Unrated)
30
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
SPLENDID EXAMPLE OF CLASSIC DECOUPAGE...THE CUTS MUST BE INVISIBLE...SO THE SPECTATOR CAN IDENTIFY AND DREAM...EVERGREEN.
Flixster - Share Movies
31
The Big Day (Jour De Fete) 1949,  Unrated)
32
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
Professione: reporter (The Passenger)
in the end of this movie the camera moves for seven minutes without cuts.
33
Umberto D. 1952,  Unrated)
34
The Red Shoes 1948,  R)
35
Mon Oncle 1958,  Unrated)
36
Sherlock Jr. 1924,  Unrated)
Sherlock Jr.
Flixster - Share Movies
What is montage? The answer is in this magic dream-scene that shows the differences between movies and life...in real life there aren't cuts...The idea of Allen's Purple Rose of Cairo is here.
37
Il Grido (The Cry) 1957,  Unrated)
38
Heaven Can Wait 1943,  Unrated)
39
Peeping Tom 1960,  Unrated)
40
Touch of Evil 1958,  PG-13)
Touch of Evil
the film starts with the best long take in the history of cinema.
41
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
42
Letter From an Unknown Woman 1948,  Unrated)
Letter From an Unknown Woman
from a novel of Stefan Zweig a masterpiece by Ophuls
43
Diabolique (Les Diaboliques) 1954,  Unrated)
44
Psycho 1960,  R)
Psycho
RHYTHMIC AND FORMAL MONTAGE IN THE FAMOUS SHOWER SCENE...THE VIOLENCE IS ALL IN THE RHYTHM OF CUTS...THE STORYBOARD WAS DRAWED BY SAUL BASS.
Flixster - Share Movies
Flixster - Share Movies
45
Blow-Up 1966,  Unrated)
46
F for Fake 1973,  Unrated)
47
Day for Night 1973,  PG)
48
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
49
Baisers Volés (Stolen Kisses) 1968,  R)
50
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) 1977,  R)
51
Smoking/No Smoking 1993,  Unrated)
52
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
53
Suspicion 1941,  Unrated)
Suspicion
Flixster - Share Movies
54
The General 1926,  Unrated)
55
A Heart in Winter (Un coeur en hiver) (A Heart of Stone) 1992,  Unrated)
56
Cul-de-Sac 1966,  Unrated)
57
The Silence of the Lambs 1991,  R)
58
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
59
Amarcord 2009,  R)
60
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
61
Always 1989,  PG)
62
Duel 1972,  PG)
63
The Pianist 2002,  R)
64
After Hours 1985,  R)
65
Chinatown 1974,  R)
66
The Age of Innocence 1993,  PG)
67
Taxi Driver 1976,  R)
68
Raging Bull 1980,  R)
69
Who is Cletis Tout? 2002,  R)
70
Hellzapoppin 1941,  Unrated)
Hellzapoppin
Flixster - Share Movies
71
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
THE OPPOSITE OF A CLASSIC MOVIE...MONTAGE IS VISIBLE...THE LIBERTY AND POETIC OF NOUVELLE VAGUE.
Flixster - Share Movies
72
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
73
Passion (Godard's Passion) 1982,  R)
74
The Gold Rush 1925,  Unrated)
The Gold Rush
Flixster - Share Movies
75
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
76
Monsieur Verdoux 1947,  Unrated)
77
Zero for Conduct (Zero de Conduite) 1933,  Unrated)
78
'Round Midnight 1986,  R)
79
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
80
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants)
A very strange situation:the book was based on the movie.
81
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957,  Unrated)
82
Le Quai des Brumes (Port of Shadows) 1939,  Unrated)
83
M 1931,  Unrated)
84
Blue Velvet 1986,  R)
85
Les Favoris de la lune (Favourites of the Moon) 1985,  Unrated)
86
Roma, città aperta (Open City) 1945,  Unrated)
87
Journey to Italy (Viaggio in Italia) (Strangers) (The Lonely Woman) 1953,  Unrated)
88
Germania Anno Zero (Germany Year Zero) 1947,  Unrated)
89
The Straight Story 1999,  G)
90
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
91
Eraserhead 1977,  R)
92
The Shining 1980,  R)
The Shining
Flixster - Share Movies
93
Lundi matin (Monday Morning) 2002,  Unrated)
94
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
95
A Clockwork Orange 1971,  R)
96
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
THE BEST TEMPORAL CUT IN THE HISTORY OF MOVING PICTURES...FROM ORIGINS OF WORLD TO THE FUTURE IN A CUT...MAGIC!!!
Flixster - Share Movies
97
Barry Lyndon 1975,  PG)
Barry Lyndon
from Thakeray an infinite gallery of paintings:Watteau,Hogarth,Gainsborough run behind our eyes...magic!!!
98
The Conversation 1974,  PG)
99
The Godfather 1972,  R)
100
Apocalypse Now 1979,  R)
101
The Killing 1956,  Unrated)
102
Rumble Fish 1983,  R)
103
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
104
S.O.B. 1981,  R)
105
Close-up 1990,  R)
106
Where Is the Friend's Home? 1987,  Unrated)
107
And Life Goes On (Zendegi va digar hich) (Life, and Nothing More) 1992,  Unrated)
108
Persona 1966,  Unrated)
109
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
Smultronstället (Wild Strawberries)
Flixster - Share Movies
110
Der Letzte Mann (The Last Laugh) 1924,  PG)
111
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
112
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
113
Equinox Flower 1958,  Unrated)
114
Kohayagawa-ke no aki (The End of Summer) (Early Autumn) 1961,  Unrated)
115
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
116
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) 1962,  Unrated)
117
Jacquot de Nantes 1991,  PG)
118
Bread and Tulips 2000,  PG-13)
119
Pulp Fiction 1994,  R)
120
Back to the Future 1985,  PG)
121
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
122
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
123
The Darjeeling Limited 2007,  R)
124
Hotel Chevalier 2007,  R)
125
Reservoir Dogs 1992,  R)
126
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
Flixster - Share Movies
127
Fantasia 1940,  G)
128
Grindhouse 2007,  R)
129
Dear Diary 1994,  Unrated)
130
A Chump at Oxford 1940,  Unrated)
A Chump at Oxford
Flixster - Share Movies
131
Paris, Texas 1983,  R)
132
Der Amerikanische Freund (The American Friend) 1977,  Unrated)
133
Alice in den Städten (Alice in the Cities) 1974,  Unrated)
134
Tokyo-Ga 1985,  Unrated)
135
Singin' in the Rain 1952,  G)
136
The Big Sleep 1946,  PG)
137
Scarface 1932,  PG)
138
Body Double 1984,  R)
139
The Blues Brothers 1980,  R)
140
I Can No Longer Hear the Guitar (J'entends Plus La Guitare) 1991,  Unrated)
I Can No Longer Hear the Guitar (J'entends Plus La Guitare)
This film is dedicated to Nico,the singer of Velvet Underground...for me is one of the most important movie of last forty years..i should like that all flixster's people can watch this movie...dedicato a tutti coloro che amano l'amore.
141
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
142
Il conformista (The Conformist) 1970,  R)
143
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer) 1986,  R)
144
Autumn Tale (Conte d'Automne) 1998,  PG)
145
Les Nuits de la pleine lune (Full Moon in Paris) 1984,  R)
146
A Summer's Tale 1996,  G)
147
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
Flixster - Share Movies
148
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
149
Casablanca 1942,  PG)
150
Greenaway: The Falls 1978,  Unrated)
151
Senso (The Wanton Countess) 1954,  Unrated)
152
Stolen Children (Il Ladro di bambini) 1992,  Unrated)
153
Death in Venice 1971,  PG)
Death in Venice
more Proust than Mann in a decadent movie...
Flixster - Share Movies
154
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Flixster - Share Movies
155
The Night of the Hunter 1955,  PG)
156
Belle de Jour 1967,  R)
157
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog)
Flixster - Share Movies
158
Drowning by Numbers 1988,  R)
159
The Draughtsman's Contract 1982,  R)
160
Hotel du Nord 1940,  Unrated)
161
La Grande Guerra (The Great War) 1959,  Unrated)
162
Shadows 1959,  PG)
163
The Killing of a Chinese Bookie 1976,  R)
164
Prospero's Books 1991,  R)
165
Sleuth 1972,  PG)
166
Minnie and Moskowitz 1971,  PG)
167
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
168
Diva 1981,  R)
169
Ponyo 2008,  G)
170
The Leopard 1963,  PG)
171
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
172
Le Cercle Rouge 1970,  R)
173
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
174
Ossessione 1943,  Unrated)
175
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
176
Picnic at Hanging Rock 1975,  PG)
177
Two Lovers 2008,  R)
178
Bande à part (Band of Outsiders) ,  Unrated)
179
We Own the Night 2007,  R)
180
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) 1958,  Unrated)
181
Amici miei (My Friends) 1975,  Unrated)
182
Before the Revolution (Prima della rivoluzione) 1965,  Unrated)
183
Vive l'Amour 1994,  Unrated)
184
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
185
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) 1973,  Unrated)
186
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
187
The Thin Red Line 1998,  R)
188
After Midnight (Dopo Mezzanotte) 2004,  Unrated)
189
A Nous la Liberté (Liberty for Us) 1931,  Unrated)
190
Entr'acte 1924,  Unrated)
Entr'acte
Flixster - Share Movies
191
It Happened Tomorrow 1944,  Unrated)
192
Zelig 1983,  PG)
193
The Fortune Cookie 1966,  Unrated)
194
Manhunter 1986,  R)
195
Ordet (The Word) 1955,  Unrated)
196
Gertrud 1965,  Unrated)
197
Manhattan 1979,  R)
198
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
199
Everyone Says I Love You 1996,  R)
Everyone Says I Love You
Flixster - Share Movies
200
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
201
Miami Vice 2006,  R)
202
Edward II 1992,  R)
203
Wittgenstein 1993,  Unrated)
204
The Last of England 1987,  Unrated)
205
Aria 1987,  R)
206
Caravaggio 1986,  R)
207
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
208
Stranger Than Paradise 1984,  R)
209
Permanent Vacation 1980,  Unrated)
210
A Snake of June (Rokugatsu no hebi) 2002,  R)
211
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
212
Vanishing Point 1971,  R)
213
Regen (Rain) 1929,  Unrated)
214
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
215
Napoléon 1927,  G)
216
Pandora's Box 1929,  Unrated)
217
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
218
The Trouble With Harry 1955,  PG)
The Trouble With Harry
Flixster - Share Movies
219
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
Flixster - Share Movies
220
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
Flixster - Share Movies
221
The Lodger: A Story of the London Fog 1927,  Unrated)
The Lodger: A Story of the London Fog
Flixster - Share Movies
222
Fargo 1996,  R)
223
Blood Simple 1984,  R)
224
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
225
No End 1986,  Unrated)
226
Camera Buff 1979,  R)
227
Roger & Me 1989,  R)
228
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
229
Witness 1985,  R)
230
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
231
The Long Goodbye 1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments