My Favorite Movies
| Verloc's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
All the President's Men 1976, PG) |
|
| 2 |
The Dancer Upstairs 2002, R) |
|
| 3 |
Dersu Uzala 1975, G) |
|
| 4 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 5 |
Frantic 1988, R) |
|
| 6 |
Kikujiro 1999, PG-13) |
|
| 7 |
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962, Unrated) |
|
| 8 |
La Leggenda del Santo Bevitore (The Legend of the Holy Drinker) 1988, Unrated) |
|
| 9 |
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985, PG-13) |
|
| 10 |
The Russia House 1990, R) |
|
| 11 |
Ano natsu, ichiban shizukana umi (A Scene at the Sea) 1992, Unrated) |
|
| 12 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 13 |
Sonatine 1993, R) |
|
| 14 |
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973, Unrated) |
|
| 15 |
The Third Man 1949, Unrated) |














