My Favorite Movies


  venusgee's Rating My Rating
1
Bronson 2008,  R)
2
The New World 2005,  PG-13)
3
In Bruges 2008,  R)
4
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
5
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
6
Ghost World 2001,  R)
7
Velvet Goldmine 1998,  R)
8
The Crow 1994,  R)
9
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
10
Phantom of the Paradise 1974,  PG)
11
The Dreamers 2003,  NC-17)
12
Arizona Dream 1993,  R)
13
Amadeus 1984,  PG)
14
Pan's Labyrinth 2006,  R)
15
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
16
The Doors 1991,  R)
17
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
18
A Clockwork Orange 1971,  R)
19
Trainspotting 1996,  R)
20
Sin City 2005,  R)
21
The Prestige 2006,  PG-13)
22
Brazil 1985,  R)
23
Ed Wood 1994,  R)
24
Amores Perros 2000,  R)
25
Fight Club 1999,  R)
26
Black Narcissus 1947,  Unrated)
27
Delicatessen 1991,  R)
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
29
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
30
Psycho 1960,  R)
31
Being John Malkovich 1999,  R)
32
My Own Private Idaho 1991,  R)
33
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
34
Sideways 2004,  R)
35
The Science of Sleep 2006,  R)
36
Total Eclipse 1995,  R)
37
Be With Me 2005,  Unrated)
38
The Loss of Sexual Innocence 1999,  R)
39
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
40
If... ,  Unrated)
41
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
42
Man on the Moon 1999,  R)
43
I'm Not There 2007,  R)
44
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
45
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
46
The Usual Suspects 1995,  R)
47
The Big Lebowski 1998,  R)
48
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
49
Moon 2009,  R)
50
Mr. Nobody 2009,  Unrated)
51
Pirate Radio (The Boat That Rocked) 2009,  R)
52
Kick-Ass 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments