Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Venomvamp's Rating My Rating
1
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
one of my verry FAVOURITE MOOOOVIES!!
2
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
damn i loved this movie
3
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
favourite my one of!!!
4
300 2007,  R)
300
omg this movie was so good!
the sceens are AWSOME!!! great detail to every thing! great fight tactics!!! lost of blod and gore and killing love it and losts of arrows! this movie is OUTSTANDING!!!
5
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
OMG!!!!! i love this move!!!! lost of explosions, alien robort with guns and a linkin park song!!! WHATS NOT TO LOVE?!?!?!?!?!?!?!
6
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
OMG I LOVE THIS MOOVIE... lol it's awsome i especially like calcifer hehe
7
Gettin' Square 2003,  Unrated)
Gettin' Square
a great aussie movie!! i recon only an ausie movie could have this kind of houmor and strange plot lol great stuff...
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
gah i love it!, have to say one of the best movies i've ever seen...
it's a pitty that the first time i ever watched it my dad was sittin there droppin words like "shoes", "poster" took all my strength not to hit him lol great story tho
9
Encino Man 1992,  PG)
Encino Man
DUDE! i love this movie lol pauly shore love him!!
10
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
hahaha love this move especialy that one line "you got red on your shirt"
11
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
it is a great movie some sad parts but it is still good!!
12
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
good story but sad..... as much as i hate to admit it i think i actually cried a bit in it
13
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
another one of those make ya think movies, i liked it but i reckon the book was better
14
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
i think it is a great movie! i reckon that it'll be relvent to teens for years to come... woot woot
15
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
St. Elmo's Fire
great movie although i recokon that that group have the wirdest friendships on earth
16
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
it's one of those movies that make you think and thats what i like about it and u can learn little bit along the way too
17
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
it is one of the best movies i've seen it's moving each and every time i've seen it
18
XXX 2002,  PG-13)
XXX
i reckon this is a good move gotta love the action the cars the guns and the bandaids
19
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
i really liked this movie!!
20
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
buttercuuuuuuuuuuuup, weeeeeeeesly
21
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
i thought it was good right out there but good
22
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
man i loved it especially that guy with the wird accent
23
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
i loved this movie twas dark but thats what i loved about it and i thought it was funny that heath ledger looked like a compleet nerd and the majority of my mates hated that
24
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
i've finally watched it all and it was AWSOME .... hehe i liked the cars and woot woot loved the punch at the end IT ROCKED!!
25
War of the Buttons 1994,  PG)
War of the Buttons
this is a great film about friendship and all that sorta stuff
26
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
omg loved this move sooo much such a great movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments