My Favorite Movies


  veljeys's Rating My Rating
1
Dead Poets Society 1989,  PG)
2
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Luke Skywalker. <3 The best piece of the original Star Wars trilogy (although everyone else seems to think it's the worst).
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
The Rock 1996,  R)
The Rock
It's like... amazing. I've never really liked Nicolas Cage and I still don't like him (I don't know, maybe he's just... not-so-hot or something, I don't get it, but something in him doesn't feel good) but... GOSH. Everyone _should_ watch it. Dammit. AND THE SOUNDTRACK! Just close your eyes and listen to the music, it takes you somewhere you've never been before. I promise.

... I love Hans Zimmer even more.
6
Amistad 1997,  R)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Includes the best scenes of the trilogy! (Gandalf walks peacefully in the chaos in Theoden's hall, Aragorn opens the doors and walks in before the battle of Helm's deep, Legolas gives Aragorn back Arwen's jewel, Gandalf comes and saves the day in the end of the big battle...)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
I know many people don't like Tom Cruise but I think he's good at this movie. I love the atmosphere The Last Samurai has. And I love those swords and armors and the romantic way of the samurai.
11
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
12
Brokeback Mountain 2005,  R)
13
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
14
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
16
Pulp Fiction 1994,  R)
17
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
18
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
20
A Perfect World 1993,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Can't say I didn't like it. It was much better than the second one. Jokes made me smile and it wasn't too long, and it has the best wedding scene ever! But the ending was... annoying. I don't like Will or Elizabeth and I still feel sorry for Will. I'm not going to spoil anyone here, but it wasn't the ending I hoped (which wasn't exatly a happy ever-after marriage of Will and Elizabeth, either...).
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Dialogue rocks. <3
25
My Neighbor Totoro 1988,  G)
26
The Lion King 1994,  G)
27
Hero 2002,  PG-13)
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
29
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
30
Unforgiven 1992,  R)
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
32
Sleepy Hollow 1999,  R)
33
Spirited Away 2001,  PG)
34
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
35
Star Wreck: In the Pirkinning 2005,  Unrated)
36
Jadesoturi (Jade Warrior) 2006,  PG-13)
37
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
:(
38
WALL-E 2008,  G)
39
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
.-.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments