My Favorite Movies


  vela21's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
This movie is gonna be in my mind forever, maybe is overvalued, but who cares just in this movie was born my admiraton for kate winslet, just sit in there watching this movie and looking at her... amazing i was only 7......
2
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Simply brilliant!!!!.. i dont know this movie has something special that really really touches me..... just thing about it.. in the wrong hands this movie could it be a disaster, just the idea that a man falls in love for a doll pretty lame ah?... but instead that, the result is this master piece.... i know maybe im overreacting, maybe its because i didnt expect that much for this movie or.. i dont know but that is wath it is for me.. as the cast excellent work from ALL of them. Other thing that i really like was photography and of course the story the best part, how they did fits it on a drama...

P.s. Im not a critic im just a person that loves movies..
3
The Reader 2008,  R)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
We keep the list with kate winslet!!
5
The Savages 2007,  R)
The Savages
Really enjoy to watch this movie, the scrip damn good, Laura Linney an Philip Seymour Hoffman both were great,....

Favorite Quot:

(When they're playing tennis)

Wendy: are you ok?
Jon: No, im not ok
Wendy: Are you having a heart attack
Jon: Not, i'm not having a heart attack, Wendy, Fuck

P.S. Its the way that they say it.....
6
Little Miss Sunshine 2006,  R)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Simply Amazing, i couldn't leave out ths movie from this list, the soundtrack was something exceptional, every single choice was right for the right place, and uma thurman GREAT!
9
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
I know there are many movie much better than this, this movie touchme in so many ways (that doesn't mean that i am an alcoholic or drug addict, ), i dont know is one of those movies that doesn't matter how bad they are , it just good for you!
I just loved it!
10
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
From my childhood, i remember almost every single day sat on the couch watching it learning all the dialogues and songs.. watch this movie know that im older draws me a smile on my face...
11
50 First Dates 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments