My Favorite Movies
| vegasdehaven's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blood For Dracula 2005, R) |
|
| 2 |
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997, R) |
|
| 3 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 5 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 6 |
Non si deve profanare il sonno dei morti (Let Sleeping Corpses Lie) (Don't Open the Window) 1974, R)
Despite complaints from many zombie fans, I believe this is one of the more true-to-heart depictions of the undead. Genuinely eerie in its determination to uphold tradition, LDAMM takes audiences on a fear-riddled journey thru the Italian countryside, all the way to film's greatest stage for terror: a poorly-staffed hospital in the middle of the night. The special effects team did a great job, as well. I was thoroughly terrified. |
|
| 7 |
Cecil B. Demented 2000, R) |
|
| 8 |
Multiple Maniacs 1970, NC-17) |
|
| 9 |
Halloween II 1981, R) |
|
| 10 |
The Addiction 1995, Unrated) |
|
| 11 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 12 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 13 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 14 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 15 |
Fido 2006, R) |
|
| 16 |
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996, R) |
|
| 17 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 18 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 19 |
Buffy the Vampire Slayer 1992, PG-13) |
|
| 20 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 21 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 22 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 23 |
Altered States 1980, R) |
|
| 24 |
I Married a Strange Person 1997, R) |
|
| 25 |
Intruder 1989, R) |
|
| 26 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 27 |
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977, R) |
|
| 28 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 29 |
Love Object 2003, R) |
|
| 30 |
Murder-Set-Pieces 2004, R) |
|
| 31 |
Halloween 1978, R) |
|
| 32 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 33 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 34 |
Down by Law 1986, R) |
|
| 35 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 36 |
Devdas 2002, PG) |
|
| 37 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001, PG) |
|
| 38 |
Gangster 2006, Unrated) |
|
| 39 |
Cold Feet 2000, R) |
|
| 40 |
Coffee and Cigarettes 2003, R) |







































