My Favorite Movies


  vasssos's Rating My Rating
1
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
this is the movie..:)
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A contemporary masterpiece!
3
Sin City 2005,  R)
4
No Man's Land 2001,  R)
No Man's Land
A must see
5
Crash 2005,  R)
Crash
drama at it's best
6
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
V
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
inspiringly good
8
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
must see
9
A Clockwork Orange 1971,  R)
10
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
11
Pi 1998,  R)
12
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Probably the best "drug movie" with one of the most haunting soundtracks around.
13
La Haine (Hate) 1995,  R)
14
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
korean cinema at its best..
15
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
16
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
17
300 2007,  R)
300
This movie has style. Mind blowing camera work, terrific special effects and a story that will teach you something about honor and pride. This is where Greek nationalism begins. Being a Greek myself puts me in a position where I can't see this movie subjectively but I'm sure most people would enjoy it as much as I did. This is goes on the shelf. Next to Sin City.
18
The Big Lebowski 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments