My Favorite Movies


  varol's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Spirited Away 2001,  PG)
3
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
4
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
5
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
6
X-Men 2000,  PG-13)
7
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
8
Aliens 1986,  R)
9
American Psycho 2000,  R)
10
Blade II 2002,  R)
11
Blade Runner 1982,  R)
12
Closer 2004,  R)
13
Collateral 2004,  R)
14
Fantastic Four 2005,  PG-13)
15
Final Destination 2000,  R)
16
I, Robot 2004,  PG-13)
17
Ice Age 2002,  PG)
18
Jaws 1975,  PG)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
21
Lord of War 2005,  R)
22
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
23
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
24
Requiem for a Dream 2000,  R)
25
Reservoir Dogs 1992,  R)
26
Rocky 1976,  PG)
27
Saving Private Ryan 1998,  R)
28
Scarface 1983,  R)
29
Schindler's List 1993,  R)
30
Sin City 2005,  R)
31
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
32
Spider-Man 2002,  PG-13)
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
Taxi Driver 1976,  R)
35
The Big Lebowski 1998,  R)
36
The Fifth Element 1997,  PG-13)
37
The Exorcist 1973,  R)
38
The Godfather, Part II 1974,  R)
39
The Godfather, Part III 1990,  R)
40
The Incredibles 2004,  PG)
41
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
The Matrix 1999,  R)
45
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
46
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
47
The Ring 2002,  PG-13)
48
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
49
The Truman Show 1998,  PG)
50
The Village 2004,  PG-13)
51
V for Vendetta 2006,  R)
52
Toy Story 1995,  G)
53
War of the Worlds 2005,  PG-13)
54
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
55
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments