Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  vanetta1973's Rating My Rating
1
Set It Off 1996,  R)
2
Sparkle 1976,  PG)
3
The Temptations 1998,  Unrated)
4
American Gangster 2007,  R)
5
King Kong 2005,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
Pitch Black 2000,  R)
8
Tropic Thunder 2008,  R)
9
Shark Tale 2004,  PG)
10
Men in Black 1997,  PG-13)
11
Men in Black II 2002,  PG-13)
12
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
13
Young Guns 1988,  R)
14
Young Guns II 1990,  PG-13)
15
Young Guns 3 2007,  Unrated)
16
Posse 1975,  PG)
17
Posse 1993,  R)
18
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
19
Wishmaster 3 - Beyond the Gates of Hell 2001,  R)
20
Motel Hell 1980,  R)
21
Hell Up In Harlem 1973,  R)
22
Crazy As Hell 2002,  R)
23
Mandingo 1975,  R)
24
Imitation of Life 1958,  Unrated)
25
Imitation of Life 1934,  Unrated)
26
Throw Momma from the Train 1987,  PG-13)
27
Baby's Momma Drama 2004,  Unrated)
28
Hoodlum 1997,  R)
29
Harlem Nights 1989,  R)
30
A Rage in Harlem 1991,  R)
31
Cotton Comes to Harlem 1970,  R)
32
The Women of Brewster Place 1989,  Unrated)
33
The Color Purple 1985,  PG-13)
34
Death Race 2008,  R)
35
Death Proof 2007,  R)
36
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
37
Death Sentence 2007,  R)
38
Marked for Death 1990,  R)
39
Death Wish 1974,  R)
40
Death Wish 2 1982,  R)
41
Joy Ride 2: Dead Ahead 2008,  Unrated)
42
Dead at 17 2008,  Unrated)
43
Dawn of the Dead 1978,  R)
44
Dead Silence 2006,  R)
45
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
46
Evil Dead 2 1987,  R)
47
The Evil Dead 1981,  R)
48
Dead Presidents 1995,  R)
49
Friday 1995,  R)
50
Friday After Next 2002,  R)
51
Next Friday 2000,  R)
52
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
53
Bad Boys 1995,  R)
54
Bad Boys II 2003,  R)
55
Bad Santa 2003,  R)
56
Bad Girls 1994,  R)
57
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
58
The Bad Seed 1956,  Unrated)
59
Big Bad Mama 1974,  R)
60
P. Diddy Presents the Bad Boys of Comedy 2005,  R)
61
Chris Rock: Kill the Messenger - London, New York, Johannesburg 2008,  PG)
62
A Time to Kill 1996,  R)
63
Hard to Kill 1990,  R)
64
Madea Goes to Jail 2009,  PG-13)
65
Soul Plane 2004,  R)
66
Soul Food 1997,  R)
67
Soul Man 1986,  PG-13)
68
Pandora's Box 2008,  R)
69
Spawn 1997,  PG-13)
70
Exit Wounds 2001,  R)
71
Undisputed II: Last Man Standing 2006,  R)
72
Getting Played 2006,  PG-13)
73
Trois 2: Pandora's Box 2002,  R)
74
Ring of Fire 1991,  R)
75
City of Industry 1997,  R)
76
Freedom Song 2000,  Unrated)
77
Man on Fire 2004,  R)
78
Remember the Titans 2000,  PG)
79
Training Day 2001,  R)
80
The Bone Collector 1999,  R)
81
John Q 2001,  PG-13)
82
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
83
Glory 1989,  R)
84
Malcolm X 1992,  PG)
85
The Hurricane 1999,  R)
86
Ricochet 1991,  R)
87
Mad Money 2008,  PG-13)
88
Last Holiday 2006,  PG-13)
89
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
90
Taxi 2004,  PG-13)
91
Queen of the Damned 2002,  R)
92
Juice 1992,  R)
93
The Roots Present 2005,  Unrated)
94
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
95
Phat Girlz 2006,  PG-13)
96
Shadowboxer 2005,  R)
97
The Queens of Comedy 2000,  R)
98
The Fear 1995,  R)
99
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
100
Shrek 2 2004,  PG)
101
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
102
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
103
Norbit 2007,  PG-13)
104
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
105
Beverly Hills Cop 1984,  R)
106
Coming to America 1988,  R)
107
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
108
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
109
Dreamgirls 2006,  PG-13)
110
I Spy 2002,  PG-13)
111
The Haunted Mansion 2003,  PG)
112
Trading Places 1983,  R)
113
48 HRS 1982,  R)
114
The Golden Child 1986,  PG-13)
115
Another 48 Hrs. 1990,  R)
116
Life 1999,  R)
117
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
118
Boomerang 1992,  R)
119
The Distinguished Gentleman 1992,  R)
120
Carrie 1952,  Unrated)
121
The Haunting in Connecticut 2009,  PG-13)
122
Martin Lawrence - You So Crazy 1994,  R)
123
Martin Luther King Jr. - I Have a Dream 1986,  Unrated)
124
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
125
Cadillac Records 2008,  R)
126
The Ring 2002,  PG-13)
127
Ike and Tina Turner EP 2003,  Unrated)
128
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
129
Standing In The Shadows of Motown 2002,  PG)
130
Lady Sings the Blues 1972,  R)
131
Mahogany 1975,  PG)
132
Out of Darkness 1994,  PG-13)
133
Club Vampire 1998,  R)
134
The Bone Snatcher 2003,  R)
135
Motives 2: Retribution 2007,  R)
136
Dead Heist 2007,  Unrated)
137
Bone 1972,  R)
138
The Reaper 2005,  Unrated)
139
The Ruins 2008,  R)
140
Saw II 2005,  R)
141
Saw V 2008,  R)
142
Saw 2004,  R)
143
Saw III 2006,  R)
144
Saw IV 2007,  R)
145
Romeo Must Die 2000,  R)
146
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
147
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
148
The One 2001,  PG-13)
149
The Last House on the Left 2009,  R)
150
House 2007,  R)
151
House of Wax 2005,  R)
152
Monster House 2006,  PG)
153
House on Haunted Hill 1999,  R)
154
Monster Man 2003,  R)
155
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
156
The Little Vampire 2000,  PG)
157
Obsessed 2009,  PG-13)
158
Fast & Furious 2009,  PG-13)
159
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
160
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments