Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  VampireGeek's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
This Film rocks I love Kadaj,Yazoo and Loz.. Reno Rocks
2
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
Awsome film so physcological and yet its so simple ... it has everthing a film requires Jet li fighting and Morgan freeman showing the impossible is possible
3
Closer 2004,  R)
Closer
Is full of deciet and shows that life isn't just a happy ending
4
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Bloody Brilliant and a totally breathetaking end .
5
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
4 Hot men, Witchcraft and Toby hemingway as the kick ass Reid, one hell of a movie
6
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
brilliant , a true tragedy but it makes you see you would do the same, damn i hate crying
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
8
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
its really corny, but funny in a way...you can relate to anyone...and yet the situations are things you'd never mention really happening
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Hilarious and who wouldnt want to watch Heath ledger bieng a bad boy^^
10
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
loved it. It was the first film that made me appreciate media.I watched it because it was based in japan and now i love japan even more.But the messages and actual film is so simple its complicated wow an oxymoron.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. slayer627
    slayer627 posted 4 years ago

    love your sleckshen chat some time :)