My Favorite Movies


  valeria594's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
3
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
4
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
5
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
6
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
7
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
8
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
9
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
10
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
11
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
12
Jason X 2001,  R)
13
Freddy vs. Jason 2003,  R)
14
Scary Movie 2000,  R)
15
Scary Movie 2 2001,  R)
16
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
17
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
18
The Ring 2002,  PG-13)
19
The Ring Two 2005,  PG-13)
20
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
21
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
22
Raise Your Voice 2004,  PG)
23
Freaky Friday 2003,  PG)
24
The Little Vampire 2000,  PG)
25
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
26
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
27
Final Destination 2000,  R)
28
Final Destination 2 2003,  R)
29
Final Destination 3 2006,  R)
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
35
The Exorcist 1973,  R)
36
The Tigger Movie 2000,  G)
37
Rush Hour 1998,  PG-13)
38
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
39
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
40
50 First Dates 2004,  PG-13)
41
Big Daddy 1999,  PG-13)
42
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
43
Billy Madison 1995,  PG-13)
44
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
45
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
46
The Perfect Man 2005,  PG)
47
Because I Said So 2007,  PG-13)
48
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
49
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
50
Twitches 2005,  Unrated)
51
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
52
Click 2006,  PG-13)
53
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
54
Are We There Yet? 2003,  PG)
55
Are We Done Yet? 2007,  PG)
56
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
57
High School Musical 2006,  G)
58
High School Musical 2 2007,  G)
59
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
60
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
61
The Legend of Zorro 2005,  PG)
62
Spider-Man 2002,  PG-13)
63
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
64
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
65
The Terminator 1984,  R)
66
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
67
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
68
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
69
Alien 1979,  R)
70
Aliens 1986,  R)
71
Alien3 1992,  R)
72
Scooby-Doo and the Alien Invaders 2000,  Unrated)
73
Scooby-Doo 2002,  PG)
74
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
75
Scooby Doo Meets Batman 2002,  Unrated)
76
Aloha, Scooby-Doo! 2005,  Unrated)
77
Scooby-Doo and the Cyber Chase 2001,  Unrated)
78
Scooby-Doo - Winter Wonderdog 2002,  Unrated)
79
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
80
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
81
Scooby-Doo Goes Hollywood 1979,  Unrated)
82
Scooby-Doo and the Ghoul School 2000,  Unrated)
83
Scooby-Doo and the Loch Ness Monster 2004,  Unrated)
84
Scooby-Doo Meets The Harlem Globetrotters 1972,  G)
85
Scooby Doo's Creepiest Capers 2001,  Unrated)
86
Scooby-Doo's Greatest Mysteries 2004,  Unrated)
87
Scooby-Doo's Spookiest Tales 2000,  Unrated)
88
Drake and Josh Go Hollywood 2006,  Unrated)
89
Halloween 1978,  R)
90
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
91
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
92
Halloween - Resurrection 2002,  R)
93
Halloween II 1981,  R)
94
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
95
Pooh's Heffalump Halloween Movie 2005,  G)
96
Halloweentown 1998,  Unrated)
97
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) 2006,  Unrated)
98
Halloweentown High (Halloweentown III) 2004,  Unrated)
99
Halloweentown II: Kalabar's Revenge 2001,  PG)
100
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
101
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
102
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
103
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
104
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1992,  Unrated)
105
Cinderella 1950,  G)
106
A Cinderella Story 2004,  PG)
107
Hocus Pocus 1993,  PG)
108
Sleeping Beauty 1959,  G)
109
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
110
Mulan 1998,  G)
111
Mulan II 2004,  G)
112
Pocahontas 1996,  G)
113
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
114
Legally Blonde 2001,  PG-13)
115
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
116
Ice Age 2002,  PG)
117
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
118
The Parent Trap 1998,  PG)
119
King Kong 2005,  PG-13)
120
School of Rock 2003,  PG-13)
121
Night at the Museum 2006,  PG)
122
Epic Movie 2007,  PG-13)
123
Step Up 2006,  PG-13)
124
Date Movie 2006,  PG-13)
125
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
126
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
127
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
128
Cry-Baby 1990,  PG-13)
129
Grease 1978,  PG)
130
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
131
The Simpsons' Christmas Message 2004,  Unrated)
132
Jackass - The Movie 2002,  R)
133
Jackass 2.5 2007,  R)
134
Crossroads 2002,  PG-13)
135
She's the Man 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments