My Favorite Movies


  valentin702's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
A MUST SEE!!!
Great movie, excellent acting!!!
That's what happens when you get Tim Burton, Jhonny Depp, and Helena Bonham together!!!
2
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Awsome beautiful movie!!
I loved it
So touching, so cute, so intense!!
I assure you that you will cry with this movie.... unless, of course, your heart has been ripped of from your body or something
3
Dante's Cove: Season 1 2006,  R)
4
Denied 2004,  Unrated)
5
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Great movie, great story, great cast, great soundtrack, great hot chicks!
One of my favorites!! i've watched it like 3-4 times, and i'm gonna watch it some more!
6
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
7
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
Great conclusion to the serie!!
8
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
9
Kinky Boots 2005,  PG-13)
10
Breakfast on Pluto 2005,  R)
11
Underworld 2003,  R)
12
Reign of Fire 2002,  PG-13)
13
Equilibrium 2002,  R)
14
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Jhony Depp, nothing more to say!
15
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
I really liked this movie!
16
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
GREAT MOVIE!
SO FUNNY, SO INNOVATIVE, SO... SO... SO... CAMERON DÍAZ!!!!
17
The Guru 2002,  R)
The Guru
Fun and romantic
A little bizarre at times, and kind of slow paced.
But it's worth watching.
18
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Meryl Streep really shines in this movie!
Her performance is even better than the protagonic! she OWNS this movie! (well, there's a part -harry potter scripts-... in that part Anne owns the movie)

Fresh, fun movie, it's a must (see and have)
19
Constantine 2005,  R)
20
The Full Monty 1997,  R)
21
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
22
Beowulf 2007,  PG-13)
23
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
24
V for Vendetta 2006,  R)
25
Ladyhawke 1985,  PG-13)
26
Enchanted 2007,  PG)
27
Wilde 1998,  R)
28
Fullmetal Alchemist 2012,  Unrated)
29
Catwoman 2004,  PG-13)
Catwoman
Catwoman has never seen better than this!
(i know, Pfeiffer looks great as cat-woman, but just the face! the whole body... well, it's point for Berry)
The story is a bit cheesy, yes i'll give you that; the effects are kinda dumb, yes... but... the movie still is very good!
30
Daredevil 2003,  PG-13)
31
The Holiday 2006,  PG-13)
32
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
Cameron Díaz + Lucy Liu = AWSOME!
33
Hard Candy 2005,  R)
34
The Fluffer 2001,  R)
35
Lie Down with Dogs 1995,  R)
36
Leaving Metropolis 2002,  Unrated)
37
Eating Out 2004,  Unrated)
Eating Out
It looks interesting
38
Eating Out 2: Sloppy Seconds 2006,  Unrated)
Eating Out 2: Sloppy Seconds
It looks... interesting
39
Kiss Me, Guido 1997,  R)
40
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
41
King Arthur 2004,  PG-13)
42
300 2007,  R)
300
Great movie!!!
Packed with lots of action, blood, weapons, fights, etc etc
It sure will shred some tears!
It's a must see and a must have
The visuals are great! the music is excellent!! (what a soundtrack)
Good story, great acting, GREAT MOVIE!
43
Another Gay Movie 2006,  R)
Another Gay Movie
Funny, sarcastic, it's just a gay american-pay parody.

Even so, the characters are defined in a great way, and the story is fluent.
44
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
GREAT MOVIE!!!
It has some childish effects, yes, but its part of the magic, so it can alude the cartoon, and boy, it sure does it, and suspas it...

A great cast with great acting and an even greater soundtrack that really tells you what's happening in screen.

Every single detail is so synchronized that you really can feel the movie and feel the emotions of every single character (well, let us just exclude the monkey, shall we?)

In the final race you just feel like you need to stand up and scream "GO SPEED GO, YOU CAN DO IT"

Honestly i never expected a lot of this movie, but man, it sure went over my expectations, this movie is just GREAT!!!

It sure is a little long, and there's a moment when you think "uh? it's getting kinda boring" but just after you think that.. booom a race full of action and emotions!

(If you are a sensible person maybe you'll even drop a couple of tears ..... )
45
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
2 words...

SPECTACULAR SPECTACULAR!!!

(I mean... it's a 5 star movie)

I just love the movie, the cast, the scenaries, the costumes, the SONGS!!!
46
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Now, this is what i call a great animation!
A touching story, with a great envelopment, really good animations, you just love every single character in the film. Though there are some blank spaces in the movie, but far from confusing you, it let you use your imagination and wonder what will happen next.

One of my favorite animated movies!
47
I Could Never Be Your Woman 2007,  PG-13)
48
Requiem for a Dream 2000,  R)
49
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This is what i call a GREAT movie!
The best batman movie I have ever seen.
Heath Ledger steal the show, his performance is PERFECT, flawless.
The story is great, the effects are great.
The story takes a lot of turns, when you think the movie has got to an end, there are still so much to see.
50
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
GREAT MOVIE!
It really makes you think about the things that you are doing with your live, and mostly makes you thinks about what you're not doing with your live!
I don't wanna spoil the story here, but it is deeper than it looks. Besides nicholson and Freeman perform greatly togheter.
51
Brokeback Mountain 2005,  R)
52
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
Great movie! It has a good cast, and you really fall in love with the girls, how their love goes growing and growing (ooops, i hope that doesn't spoil the story to anyone).
53
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
It's not just another vampire movie. It has a cute story, and a GREAT cast!
It could have been better, there's no doubt about that, i mean... just add some blood and VOILA!
The story is a little on the fairy-tale side, that's a downside.

But hey! the main characters have a wonderful sinergy, both of em are beautiful/gorgeous.
54
The Dreamers 2003,  NC-17)
55
Reinas (Queens) 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments