My Favorite Movies


  valentin10's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
2
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Revelations 2005,  PG)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Wedding Crashers 2005,  R)
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
Finding Nemo 2003,  G)
11
Forrest Gump 1994,  PG-13)
12
Braveheart 1995,  R)
13
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
14
Little Miss Sunshine 2006,  R)
15
50 First Dates 2004,  PG-13)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Pretty Woman 1990,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
19
Love Actually 2003,  R)
20
Hitch 2005,  PG-13)
21
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
22
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
25
The Matrix 1999,  R)
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
28
Shrek 2001,  PG)
29
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
32
Shrek 2 2004,  PG)
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
34
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
35
Les Bronzés 3: Amis pour la Vie (Friends Forever) 2006,  Unrated)
36
Les Visiteurs (The Visitors ) 1993,  R)
37
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) 1976,  Unrated)
38
Batman 1989,  PG-13)
39
Batman & Robin 1997,  PG-13)
40
Batman Returns 1992,  PG-13)
41
Batman Forever 1995,  PG-13)
42
Die Hard 1988,  R)
43
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
44
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
45
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
46
The Beach 2000,  R)
47
Flyboys 2006,  PG-13)
48
Ne le Dis ŕ Personne (Tell No One) 2006,  Unrated)
49
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
50
Ratatouille 2007,  G)
51
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007,  R)
52
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
53
Bowling for Columbine 2002,  R)
54
Blade Runner 1982,  R)
55
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
56
Aliens of the Deep 2005,  G)
57
Contact 1997,  PG)
58
Mr. Destiny 1990,  PG-13)
59
Mulan 1998,  G)
60
The James Bond Story 1999,  Unrated)
61
GoldenEye 1995,  PG-13)
62
Die Another Day 2002,  PG-13)
63
Casino Royale 2006,  PG-13)
64
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
65
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
66
The Faculty 1998,  R)
67
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
68
The Hunchback of Notre Dame II 2002,  G)
69
The Incredibles 2004,  PG)
70
Chicken Little 2005,  G)
71
Treasure Planet 2002,  PG)
72
Hercules 1997,  G)
73
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes 1984,  PG)
74
Tarzan 1999,  G)
75
Tarzan II 2005,  G)
76
Pocahontas 1996,  G)
77
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
78
The Lion King 1994,  G)
79
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
80
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
81
Aladdin 1992,  G)
82
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
83
The Return of Jafar (Aladdin 2) 1994,  G)
84
The Little Mermaid 1989,  G)
85
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
86
Oliver & Company 1988,  G)
87
Ghostbusters 1984,  PG)
88
Ghostbusters 2 1989,  PG)
89
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
90
Gremlins 1984,  PG)
91
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
92
Dinosaur 2000,  PG)
93
Back to the Future 1985,  PG)
94
Back to the Future Part II 1989,  PG)
95
Back to the Future Part III 1990,  PG)
96
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
97
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
98
Jaws 1975,  PG)
99
Jaws 2 1978,  PG)
100
Jaws 3 1983,  PG)
101
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
102
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
103
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
104
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
105
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
106
Spider-Man 2002,  PG-13)
107
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
108
Superman 1978,  PG)
109
Superman II 1981,  PG)
110
Superman III 1983,  PG)
111
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
112
Superman Returns 2006,  PG-13)
113
Bobby 2006,  R)
114
Lord of War 2005,  R)
115
National Treasure 2004,  PG)
116
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
117
Willow 1988,  PG)
118
The Matrix Reloaded 2003,  R)
119
The Matrix Revolutions 2003,  R)
120
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
121
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
122
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
123
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
124
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments