My Favorite Movies


  valentijn's Rating My Rating
1
Mary and Max 2009,  Unrated)
Mary and Max
Completely perfect on every level.
2
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
The Lovely Bones
Didn't I always say Saoirse Ronan is amazing? She is the new Jodie Foster, I don't care what you'll say :P. So.. The Lovely Bones. Amazing movie, amazing script, amazing Stanley Tucci and hey... A Mark Wahlberg that surprised me with good acting! A very touching and smart and can I say spiritual story without sounding iffy? Watch this, it is.. The best movie of 2009 in my opinion.
3
The Pianist 2002,  R)
4
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
5
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
6
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
One of the most amazing movies I've ever seen.
7
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
"El Orfanato"; what the hell is it with me and Spain? I love the language, I love the wine/drinks, I love the movies, I love the girls.

Anyway.. "El Orfanato", this movie is 'perfect'. Great acting, beautiful story/concepts, perfect suspense, very good music. This movie enters my top 5 movies of all times directly!! Best sneak preview movie so far for sure!
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
9
Moon 2009,  R)
10
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
11
The Dark Crystal 1982,  PG)
12
Little Miss Sunshine 2006,  R)
13
Atonement 2007,  R)
Atonement
A cinomatografic wonder. Give Saoirse Ronan the oscar... Beautiful music also.
14
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
The cutest animation movie ever...
15
Spirited Away 2001,  PG)
16
The Prestige 2006,  PG-13)
17
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
I wanted to give this movie 5 stars so much, but I can't ignore the first 30 minutes... They were too mediocre. Rest of the movie is really amazing; I felt positively brainwashed at the end of the movie. Exceptionally good movie, there are only one or two movies this good a year.
18
Memento 2000,  R)
19
Minority Report 2002,  PG-13)
20
The Machinist 2003,  R)
21
The Others 2001,  PG-13)
22
The Big Lebowski 1998,  R)
23
Mystic River 2003,  R)
24
Panic Room 2002,  R)
25
The Road 2009,  R)
26
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
It's sweet, intense, confusing and annoying. I wished I was a lot different than Stephane so I could just enjoy this movie, but I'm not.
27
The Dark Knight 2008,  PG-13)
28
The Village 2004,  PG-13)
29
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
Fantastic Mr. Fox
Almost perfect. Almost... It's too long. It looks absolutely great. In my opinion, the best nominated (Globes) animation movie of 2009.
30
Two Lovers 2008,  R)
31
Labyrinth 1986,  PG)
32
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
A very solid and impressive collection of moments in a terrible situation.
33
Signs 2002,  PG-13)
34
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
Everything pleasant, especially the story and characters (and Zooey Deschanel).
35
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
37
Seven Pounds 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments