My Favorite Movies
| valcon's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Screamers 1996, R) |
|
| 2 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 3 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 4 |
The Thirteenth Floor 1999, R) |
|
| 5 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 6 |
Event Horizon 1997, R) |
|
| 7 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 8 |
Lost in Space 1998, PG-13) |
|
| 9 |
Ghosts of Mars 2001, R) |
|
| 10 |
The 6th Day 2000, PG-13) |
|
| 11 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 12 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 14 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 15 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 16 |
Aliens 1986, R) |
|
| 17 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 18 |
The Cell 2000, R) |
|
| 19 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 20 |
Supernova 2000, PG-13) |
|
| 21 |
Nemesis 1993, R) |
|
| 22 |
THX 1138 1971, PG) |
|
| 23 |
Cypher 2002, R) |
|
| 24 |
Appurushîdo (Appleseed) 2004, R) |
|
| 25 |
Appleseed Saga: Ex Machina 2008, PG-13) |
|
| 26 |
Solaris 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Impostor 2000, PG-13) |
|
| 28 |
Returner (Ritana) 2002, R) |
|
| 29 |
Avalon 2001, R) |
|
| 30 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 31 |
Omega Doom 1996, PG-13) |
|
| 32 |
Simone (S1m0ne) 2003, PG-13) |
|
| 33 |
The Final Cut 2004, PG-13) |
|
| 34 |
Immortel (ad vitam) (Immortal) 2004, R) |
|
| 35 |
Johnny Mnemonic 1995, R) |
|
| 36 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 37 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 38 |
Dark City 1998, R) |
|
| 39 |
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation 2004, R) |
|
| 40 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 41 |
Timecop 1994, R) |
|
| 42 |
Timecop 2 2003, R) |
|
| 43 |
Velocity Trap 1997, R) |
|
| 44 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 45 |
Judge Dredd 1995, R) |
|
| 46 |
The One 2001, PG-13) |
|
| 47 |
Freejack 1992, R) |
|
| 48 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 49 |
The Time Machine 2002, PG-13) |
|
| 50 |
Wing Commander 1999, PG-13) |
|
| 51 |
Final Fantasy - The Spirits Within 2001, PG-13) |
|
| 52 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 53 |
Escape from L.A. 1996, R) |
|
| 54 |
Futuresport (Future Sport) 1998, R) |
|
| 55 |
Jinzô ningen Hakaidâ (Mechanical Violator Hakaider) 1995, Unrated) |
|
| 56 |
Steel Frontier 1995, PG-13) |
|
| 57 |
Death Machine 1994, R) |
|
| 58 |
The Super Mario Bros. 1993, PG) |
|
| 59 |
Code 46 2003, R) |
|
| 60 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 61 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 62 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 63 |
Cyberjack (Virtual Assassin) 1995, R) |
|
| 64 |
Akira 1988, R) |
|
| 65 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 66 |
Stranded: Náufragos (The Shelter) 2002, R) |
|
| 67 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 68 |
Soldier 1998, R) |
|
| 69 |
Total Recall 2070 1999, R) |
|
| 70 |
A Sound of Thunder 2005, PG-13)
The only time anyone is dressed appropriately in this movie is when they do the time travel thing, even though I don't really mind the whole 20s era suit and fedora look. As for the story, who cares I watch scifi movies for eye candy but the time wave thing was a decent concept. Even though the CGI sucked I give it credit for trying. |
|
| 71 |
Alien 1979, R) |
|
| 72 |
Star Wreck: In the Pirkinning 2005, Unrated) |
|
| 73 |
Absolon 2003, R) |
|
| 74 |
Final Encounter (For the Cause) 2002, R) |
|
| 75 |
The Breed 2001, R) |
|
| 76 |
Outland 1981, R) |
|
| 77 |
The Animatrix 2003, Unrated) |
|
| 78 |
Patlabor WXIII - The Movie 2003, R) |
|
| 79 |
Starfire Mutiny 2002, R) |
|
| 80 |
2009: Lost Memories 2002, R) |
|
| 81 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 82 |
Time Runner (In Exile) 1993, R) |
|
| 83 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 84 |
Dream Warrior (A Man Called Rage) 2002, R) |
|
| 85 |
Future Kick 1991, R) |
|
| 86 |
Cheonsamong (Dream of a Warrior) 2001, Unrated) |
|
| 87 |
Renaissance 2006, R) |
|
| 88 |
Doom 2005, R) |
|
| 89 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 90 |
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) 2007, Unrated) |
|
| 91 |
Mars 1998, Unrated) |
|
| 92 |
Automatic 1994, R) |
|
| 93 |
The Girl from Monday 2005, R) |
|
| 94 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 95 |
Paranoia:1.0 , R) |
|
| 96 |
Yesterday 2002, Unrated) |
|
| 97 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 98 |
Merc Force 2003, Unrated) |
|
| 99 |
Highlander: The Source 2006, R) |
|
| 100 |
The Last Warrior (The Last Patrol) 2000, PG-13) |
|
| 101 |
Super Noypi 2006, Unrated) |
|
| 102 |
2019 - Dopo la caduta di New York (After the Fall of New York) 1983, R) |
|
| 103 |
The Last Sentinel 2007, R) |
|
| 104 |
Virtuosity 1995, R) |
|
| 105 |
XChange 2000, R) |
|
| 106 |
CyberTracker 1994, R) |
|
| 107 |
Virtual Girl 1998, R) |
|
| 108 |
Marooned 1969, G) |
|
| 109 |
Cloned 1997, PG-13) |
|
| 110 |
Idiocracy 2006, R) |
|
| 111 |
Hardware 1990, R) |
|
| 112 |
Fei ying (Silver Hawk) 2004, PG-13) |
|
| 113 |
Cyber Wars , Unrated) |
|
| 114 |
Avatar (Cyber Wars) (Matrix Hunter) 2004, PG-13) |
|
| 115 |
Creature 1985, R) |
|
| 116 |
The Postman 1997, PG-13) |
|
| 117 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 118 |
Slipstream 1989, PG-13) |
|
| 119 |
The Ice Pirates 1984, PG) |
|
| 120 |
Logan's Run 1976, PG) |
|
| 121 |
Narcosys 2000, Unrated) |
|
| 122 |
Cl.One 2005, Unrated) |
|
| 123 |
The Cold Equations 1996, Unrated) |
|
| 124 |
Saturn 3 1980, R) |
|
| 125 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 126 |
Eolomea 1972, Unrated) |
|
| 127 |
Cyborg 1989, R) |
|
| 128 |
Cyborg 3: The Recycler (Cyborg 3: The Creation) 1994, R) |
|
| 129 |
Silent Running 1971, G) |
|
| 130 |
Timelock 1996, Unrated) |
|
| 131 |
Southland Tales 2006, R) |
|
| 132 |
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone 1983, PG) |
|
| 133 |
Runaway 1984, PG-13) |
|
| 134 |
Solo 1996, PG-13) |
|
| 135 |
Vexille 2007, PG-13) |
|
| 136 |
Eden Log 2008, R) |
|
| 137 |
Inception 2010, PG-13) |

































































































































