My Favorite Movies


  val911mpd's Rating My Rating
1
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
This is my all time favorite movie. Can watch it over and over. I remember crying because I couldnt go see it when it came out at the movies. My 16 year old daughters love this movie. Mel Brooks is the best.
2
1408 2007,  PG-13)
3
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
4
50 First Dates 2004,  PG-13)
5
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
6
Big Daddy 1999,  PG-13)
7
Braveheart 1995,  R)
8
City of Angels 1998,  PG-13)
9
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
loved it, want to see it again, but i want to know what the monster was.
10
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
11
Dogma 1999,  R)
12
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
13
The Family Stone 2005,  PG-13)
14
The Fifth Element 1997,  PG-13)
15
For Keeps 1988,  PG-13)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
So far the best one, amazing fight scenes, wish some of the parts from the book hadnt been cut and did like some of the changes they made, but if you havent read the book it wont matter
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I think this was my favorite of them all.
19
Iron Man 2008,  PG-13)
20
Mean Girls 2004,  PG-13)
21
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
22
The Notebook 2004,  PG-13)
23
The Others 2001,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
Practical Magic 1998,  PG-13)
27
Pride and Prejudice 2005,  PG)
28
The Remains of the Day 1993,  PG)
29
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
this is a really good movie, to see how women were treated and the forward thinking of jane austin. so much like the book, many of the quotes in the movie are from the book. i could watch this movie over and over.
30
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
31
Silent Hill 2006,  R)
32
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
33
Underworld 2003,  R)
34
Van Helsing 2004,  PG-13)
35
The Waterboy 1998,  PG-13)
36
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
37
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
You Don't Mess with the Zohan
I don't laugh out loud much at movies, but I did with this.
38
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
I think this is my favorite will smith movie
39
Mrs. Brown 1997,  PG)
40
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
I dont like tom cruise, but i love this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments