My Favorite Movies


  vaidotasa's Rating My Rating
1
Spalovac Mrtvol (The Cremator) 1968,  Unrated)
2
Valerie and Her Week of Wonders 1970,  Unrated)
3
Taxidermia 2005,  Unrated)
4
Funeral Parade of Roses 1970,  Unrated)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
6
The Science of Sleep 2006,  R)
7
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
9
The Holy Mountain 1973,  R)
10
Lost Highway 1997,  R)
11
Malena 2000,  R)
12
Being John Malkovich 1999,  R)
13
Lolita 1997,  R)
14
Spider 2002,  R)
15
American Beauty 1999,  R)
16
La Rose de fer (The Iron Rose) 1973,  Unrated)
17
Yuke yuke nidome no shojo (Go, Go Second Time Virgin) 1969,  PG)
18
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
19
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
20
Stalker 1979,  Unrated)
21
Lonesome Jim 2005,  R)
22
Crash 1996,  NC-17)
23
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 1979,  R)
24
Liquid Sky 1982,  R)
25
Jubilee 1978,  R)
26
Youth Without Youth 2007,  R)
27
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
28
Apocalypse Now 1979,  R)
29
Naked 1993,  R)
30
Suicide Club 2002,  R)
31
The Tracey Fragments 2007,  R)
32
The Devil and Daniel Johnston 2005,  PG-13)
33
Eraserhead 1977,  R)
34
Synecdoche, New York 2008,  R)
35
Mishima - A Life in Four Chapters 1985,  R)
36
Trys Dienos (Three Days) 1991,  Unrated)
37
The Elephant Man 1980,  PG)
38
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
39
Flicker 2008,  Unrated)
40
Videodrome 1983,  R)
41
Mr. Nobody 2009,  Unrated)
42
eXistenZ 1999,  R)
43
Dogtooth (Kynodontas) 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments