My Favorite Movies


  v9y's Rating My Rating
1
Ijaazat (Guest) 1987,  Unrated)
Ijaazat (Guest)
Poetry on celluloid
2
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
3
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
4
Hot Fuzz 2006,  R)
5
Fiddler on the Roof 1971,  G)
6
Bowling for Columbine 2002,  R)
7
Memento 2000,  R)
8
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) 1969,  Unrated)
9
Black Friday 2004,  Unrated)
Black Friday
Earthy, raw, real with brilliant performances all around from the ensemble. A treat to watch. One of the best in recent years.
10
Angoor 1982,  Unrated)
Angoor
Comedy of errors? Yes, but comedy with layers too. Having watched it over twenty times, it still makes me ROTFL. Classic.
11
Gol Maal (Hanky Panky) 1979,  Unrated)
Gol Maal (Hanky Panky)
One of the best comedies. Rahi Masoom Raza's lines add in no less way to the situational funniness.
12
Andaz Apna Apna 1994,  R)
Andaz Apna Apna
A laugh out loud movie with tremendous repeat value. Aamir and Salmaan are so good together that one wonders no one repeated them again. It probably has to do with its commercial failure. However, since then it has become a cult classic.
13
Amu 2005,  Unrated)
Amu
Brilliant directorial work by the first timer Shonali Bose. She has got such wonderful performances from non-actors that even Konkona - who is easily one of the best actors we have today - looks ordinary. Extremely well written and crafted. I am a fan.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments