My Favorite Movies


  v0od0ochild's Rating My Rating
1
Waking Life 2001,  R)
2
He Died With A Felafel In His Hand 2001,  R)
3
Dead Man 1995,  R)
4
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
5
American Beauty 1999,  R)
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
7
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
8
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
9
Persona 1966,  Unrated)
10
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
11
Almost Famous 2000,  R)
12
American History X 1998,  R)
13
Ghost World 2001,  R)
14
Garden State 2004,  R)
15
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
16
Léon (The Professional) 1994,  R)
17
Trainspotting 1996,  R)
18
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
19
Shallow Grave 1994,  R)
20
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
21
Anything Else 2003,  R)
22
High Fidelity 2000,  R)
23
Fight Club 1999,  R)
24
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
25
Requiem for a Dream 2000,  R)
26
The Matrix 1999,  R)
27
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
28
Serenity 2005,  PG-13)
29
A Scanner Darkly 2006,  R)
30
The Hanging Garden 1997,  R)
31
28 Days Later 2002,  R)
32
Happiness 1998,  NC-17)
33
Harold and Maude 1971,  PG)
34
Pi 1998,  R)
35
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
36
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
37
8 1/2 1963,  Unrated)
38
Before Sunrise 1995,  R)
39
I Heart Huckabees 2004,  R)
40
Ginger Snaps 2000,  R)
41
Together (Tillsammans) 2000,  R)
42
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
43
4 (Chetyre) 2004,  Unrated)
44
The Dreamers 2003,  NC-17)
45
The Fisher King 1991,  R)
46
Eyes Wide Shut 1999,  R)
47
Little Miss Sunshine 2006,  R)
48
Hard Candy 2005,  R)
49
Jésus de Montréal (Jesus of Montreal) 1989,  R)
Jésus de Montréal (Jesus of Montreal)
mel gibson: may you choke on your spleen as you watch this.
50
Juno 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments