My Favorite Movies


  uuzlas's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
2
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
3
Keeping Mum 2005,  R)
4
Half Baked 1998,  R)
5
[Rec] 2007,  R)
6
100 Million BC 2007,  R)
7
1408 2007,  PG-13)
8
16 Blocks 2006,  PG-13)
9
1941 1979,  PG)
10
2 Days in Paris 2007,  R)
11
2:37 2006,  Unrated)
12
21 2008,  PG-13)
13
21 Grams 2003,  R)
14
25th Hour 2003,  R)
15
27 Dresses 2008,  PG-13)
16
28 Days Later 2002,  R)
17
28 Weeks Later... 2007,  R)
18
3:10 to Yuma 2007,  R)
19
30 Days of Night 2007,  R)
20
305 2007,  PG-13)
21
48 Shades 2006,  Unrated)
22
How to Lose Your Lover (50 Ways to Lose Your Lover) 2004,  R)
23
8 Mile 2002,  R)
24
88 Minutes 2007,  R)
25
9 songs 2004,  Unrated)
26
99 Pieces 2007,  Unrated)
27
A Good Year 2006,  PG-13)
28
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
29
A History of Violence 2005,  R)
30
A League of Their Own 1992,  PG)
31
A Lobster Tale 2006,  PG)
32
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
33
A Man Apart 2006,  R)
34
A Mighty Heart 2007,  R)
35
A Perfect Murder 1998,  R)
36
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
37
A Simple Curve 2005,  Unrated)
38
Above the Rim 1994,  R)
39
Absence of the Good 1999,  R)
40
Accepted 2006,  PG-13)
41
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
42
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
43
Adaptation 2002,  R)
44
After Sex 2007,  Unrated)
45
Air Force One 1997,  R)
46
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
47
Alien 1979,  R)
48
Alien Resurrection 1997,  R)
49
All Babes Want to Kill Me 2005,  PG-13)
50
All Hat 2007,  R)
51
All the Boys Love Mandy Lane 2006,  R)
52
Along Came Polly 2004,  PG-13)
53
Already Dead 2007,  R)
54
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
55
America 101 2005,  Unrated)
56
American Blackout 2006,  Unrated)
57
American Dreamz 2002,  PG-13)
58
American Drug War: The Last White Hope 2007,  Unrated)
59
American Gangster 2007,  R)
60
American Hardcore 2006,  PG)
61
American History X 1998,  R)
62
American Pie 1999,  R)
63
American Pie 2 2001,  R)
64
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
65
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
66
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
67
American Splendor 2003,  R)
68
American Swing 2009,  Unrated)
69
American Teen 2008,  PG-13)
70
American Wedding 2003,  R)
71
Americano 2005,  R)
72
Amusement 2008,  R)
73
An American Crime 2007,  R)
74
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
75
An Innocent Man 1989,  R)
76
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
77
Anaconda 1997,  PG-13)
78
Analyze This 1999,  R)
79
Anamorph 2007,  R)
80
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
81
And When Did You Last See Your Father? (When Did You Last See Your Father?) 2007,  PG-13)
82
Angels Fall 2007,  Unrated)
83
Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008,  PG-13)
84
Animal Factory 2000,  R)
85
Animal Farm 1955,  Unrated)
86
Annapolis 2006,  PG-13)
87
Antitrust 2001,  PG-13)
88
Any Given Sunday 1999,  R)
89
Apocalypse Now 1979,  R)
90
Appaloosa 2008,  R)
91
Arlington Road 1999,  R)
92
Armageddon 1998,  PG-13)
93
Arnolds Park 2007,  PG-13)
94
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
95
Asian Stories 2006,  Unrated)
96
Assault on Precinct 13 2005,  R)
97
Atonement 2007,  R)
98
August 2008,  R)
99
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
100
Austin Powers 4 2013,  Unrated)
101
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
102
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
103
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
104
Awake 2007,  R)
105
Away from Her 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments