My Favorite Movies


  1. utsumiyahime
  2. Claudia

Amelie, Kill Bill, A clockwork orange, une chien adalou, breakfast at tifanny's, pulp fiction, monty pithon and te holy grail, the kids are alright, delicatessen, nosferatu (both versions), metropolis, 8 1/2, inferno

  utsumiyahime's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
This movie is pure magic!
2
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
One bergman classics, one of my favourites
3
Mystery Train 1989,  R)
Mystery Train
Excellent movie, so funny and moving, with really good acting
4
La Strada (The Road) 1954,  PG)
5
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
6
Die Nibelungen: Siegfried (Siegfried's Death) 1924,  Unrated)
Die Nibelungen: Siegfried (Siegfried's Death)
A beautiful epic from master fritz lang and a magnific tale
7
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) 1924,  Unrated)
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge)
The problem in the second part is that the scene of the fire takes a long time but it's interesting to se the motivations of each characther
8
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
I loved that western it has action, drama, comedy what more can I ask for?
9
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
10
Persona 1966,  Unrated)
11
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
12
A Clockwork Orange 1971,  R)
13
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
14
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux)
I like this movie because don't treat the prostitution theme so dramatically like in hollywood treat the subject
15
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
16
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
Le Samouraï (The Godson)
Really a good movie concept and an interesting way to put the samurai philosphy to the french culture, and alain delon is so handsome so just for that the movie worht it!
17
Viridiana 1961,  R)
Viridiana
I just seen this movie today and I find an extrordinary masterpiece, Luis Buñuel is a great critic of the institutions of our time
18
Delicatessen 1991,  R)
19
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
20
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
21
Metropolis 1927,  PG-13)
22
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
23
If.... 1968,  R)
24
Joe Strummer: The Future Is Unwritten 2006,  Unrated)
25
Bellissima 1951,  Unrated)
26
Sabrina 1954,  Unrated)
27
Pulp Fiction 1994,  R)
28
Destiny (Der mude Tod) (The Weary Death) (Between Two Worlds) 1921,  Unrated)
29
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
30
I'm Not There 2007,  R)
31
The Incredibles 2004,  PG)
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
33
About a Boy 2002,  PG-13)
34
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
35
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
36
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
37
Sleeping Beauty 1959,  G)
38
Taxi Driver 1976,  R)
39
Funny Face 1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments