My Favorite Movies


  ursa138's Rating My Rating
1
Trainspotting 1996,  R)
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
3
Velvet Goldmine 1998,  R)
4
Requiem for a Dream 2000,  R)
5
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
6
RocknRolla 2008,  R)
7
Beetlejuice 1988,  PG)
8
Ed Wood 1994,  R)
9
Ex Drummer 2007,  Unrated)
10
This Is England 2006,  Unrated)
11
SLC Punk 1998,  R)
12
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
13
Fight Club 1999,  R)
14
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
15
Rat Race 2001,  PG-13)
16
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Sleepy Hollow 1999,  R)
19
Billy Elliot 2001,  R)
20
Cherrybomb 2009,  Unrated)
21
Mr. Nobody 2009,  Unrated)
22
Lonely Hearts 2006,  R)
23
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
24
About a Boy 2002,  PG-13)
25
Slumdog Millionaire 2008,  R)
26
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
27
Suck 2009,  R)
28
Cry-Baby 1990,  PG-13)
29
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
30
Whip It 2009,  PG-13)
31
Big Fish 2004,  PG-13)
32
Live Freaky Die Freaky 2006,  Unrated)
33
The Hangover 2009,  R)
34
Seven (Se7en) 1995,  R)
35
Psycho 1960,  R)
36
American History X 1998,  R)
37
Little Miss Sunshine 2006,  R)
38
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
39
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
40
Idle Hands 1999,  R)
41
The Addams Family 1991,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
44
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
45
Alice in Wonderland 2010,  PG)
46
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
47
Knocked Up 2007,  R)
48
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
49
Choke 2008,  R)
50
Panic Room 2002,  R)
51
Mysterious Skin 2004,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments