Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  urrus's Rating My Rating
1
House of 1000 Corpses 2002,  R)
2
The Devil's Rejects 2005,  R)
3
The Hills Have Eyes 2006,  R)
4
Dead Ringers 1988,  R)
5
Videodrome 1983,  R)
6
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
7
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
8
Spider 2002,  R)
9
Eaten Alive 1976,  R)
10
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
11
Batman 1989,  PG-13)
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
13
Batman Returns 1992,  PG-13)
14
Wayne's World 1992,  PG-13)
15
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
16
Satánico pandemonium (La sexorcista) 1975,  Unrated)
17
Hasta El Viento Tiene Miedo 1967,  Unrated)
18
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
19
Vanilla Sky 2001,  R)
20
Thesis (Tesis) 1996,  R)
21
Beetlejuice 1988,  PG)
22
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
23
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
24
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
25
Sleepy Hollow 1999,  R)
26
Big Fish 2004,  PG-13)
27
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
28
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
29
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
30
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
32
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
33
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
37
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
38
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
39
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
40
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
41
Eraserhead 1977,  R)
42
The Elephant Man 1980,  PG)
43
Lost Highway 1997,  R)
44
Dracula 1931,  Unrated)
45
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
46
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
47
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
48
American Psycho 2000,  R)
49
The Godfather 1972,  R)
50
The Godfather, Part II 1974,  R)
51
The Godfather, Part III 1990,  R)
52
Scarface 1983,  R)
53
Carlito's Way 1993,  R)
54
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
55
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
56
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
57
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
58
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
59
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
60
Cool World 1992,  PG-13)
61
Fight Club 1999,  R)
62
Baise-Moi 2000,  Unrated)
63
Irreversible 2002,  Unrated)
64
Cujo 1983,  R)
65
Pet Sematary 1989,  R)
66
Pet Sematary Two 1992,  R)
67
Predator 1987,  R)
68
Predator 2 1990,  R)
69
Alien 1979,  R)
70
Aliens 1986,  R)
71
Alien Resurrection 1997,  R)
72
Alien3 1992,  R)
73
The Howling 1981,  R)
74
Howling IV: The Original Nightmare 1988,  R)
75
Howling II - Your Sister Is a Werewolf 1985,  R)
76
Howling III - The Marsupials 1987,  PG-13)
77
Interview with the Vampire 1994,  R)
78
Being John Malkovich 1999,  R)
79
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
80
Todo el poder (Gimme the Power) 1999,  R)
81
Reservoir Dogs 1992,  R)
82
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
83
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
84
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
85
Pulp Fiction 1994,  R)
86
Sin City 2005,  R)
87
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
88
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
89
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
90
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
91
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
92
Rambo III 1988,  R)
93
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
94
Rocky 1976,  PG)
95
Rocky Balboa 2006,  PG)
96
Rocky IV 1985,  PG)
97
Rocky V 1990,  PG-13)
98
Rocky III 1982,  PG)
99
Rocky II 1979,  PG)
100
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
101
Scent of a Woman 1992,  R)
102
The Blues Brothers 1980,  R)
103
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
104
1941 1979,  PG)
105
The General's Daughter 1999,  R)
106
Swordfish 2001,  R)
107
Face/Off 1997,  R)
108
The Thing 1982,  R)
109
Resident Evil 2002,  R)
110
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
111
Psycho 1998,  R)
112
El Topo 1971,  Unrated)
113
Dune 1984,  PG-13)
114
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
115
Mulholland Drive 2001,  R)
116
Blue Velvet 1986,  R)
117
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
118
Fando y Lis (Fando and Lis) 1968,  Unrated)
119
The Holy Mountain 1973,  R)
120
La Cravate (The Severed Heads) 1957,  Unrated)
121
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
122
Night of the Living Dead 1968,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments