My Favorite Movies
Give list a short description
| urgit's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 3 |
The Last Boy Scout 1991, R) |
|
| 4 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 5 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 6 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG)
[EN] The film, for the very few that didn't know yet, tells the history of Jack Skellington, the pumpkin king of the Halloween town, a place where are living all the monsters and where, year by year, prepares a show for the night of the deads and bring nigthmares to the sleeping children. But Jack is tired of all of this, he feels alone and bored, so he goes to the forest and finds some doors, one of them of Christmas Town. |
|
| 7 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 8 |
Stardust 2007, PG-13)
Buena película, entretenida, con toques de humor y sobretodo, una buena historia que recuerda a aquellos relatos de princesas, piratas y brujas de cuando eramos más pequeños. |
|
| 9 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |












