My Favorite Movies


  Upinthecosmos's Rating My Rating
1
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Excellent new start for a classic!!! The actors were perfectly cast, Karl Urgan, as Bones, was spot on!! Great mix of comedy and action, can't wait for the adventures to begin... I was ready to go home & tune in to a weekly show!
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
OMG, if I lived under a rock & knew nothing about this movie I would have never guessed that Heath played the Joker! He surpassed Jack Nicholson's Joker by miles!!! I have to say that the make-up job for 2 face was pretty frickin awesome too! This has beaten Iron Man for best comic book movie (sorry Downey!!).
3
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
I have to admit that I didn't know anything about Iron Man but this movie ROCKED!! Gotta love Robert Downey Jr! There is just a little something sexy about that Iron Man suit:-) Best comic movie I've seen to date.
4
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
Great action packed summer flick! Great effects & there's humor, gotta love it! They even fit in "knowing is half the battle" & managed to have a surprise or 2... for those who didn't read to much about it before seeing it:-)
5
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Sam Worthington the terminator... HOT! Christian Bale... NOT! LOL, awesome movie... I believe the Terminator lives;-)
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The first of it's kind, so awesome! The best of the trilogy of course.
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp does an awesome job as Jack Sparrow!!
8
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
This was the right mix of horror & comedy. Brought back the memories of the horror movies of the 80's! Kitty killers beware;-)
9
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I can't help it, I just love this movie. It was the first movie I bougtht on my own & I watched it everyday for months! It may not be the best movie but it's good none the less & will always be one of my favorite. Best line that always comes to mind is "Death by stereo"
10
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
One of the best John Hughes movies eva!
11
American History X 1998,  R)
American History X
One of Ed Norton's best!
12
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
Best quote...
I don't want to sell anything, buy anything, or process anything as a career. I don't want to sell anything bought or processed, or buy anything sold or processed, or process anything sold, bought, or processed, or repair anything sold, bought, or processed. You know, as a career, I don't want to do that.
13
Sixteen Candles 1984,  PG)
14
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Loved the scene where Duckie lip synchs to Try A Little Tenderness.
15
Grease 1978,  PG)
Grease
This is another childhood favorite that just doesn't get old. "Men are rats. They're fleas on rats. They're amoebas on fleas on rats!"
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
As if 1 Johnny Depp weren't enough, you get multiple ones in this flick! What more could you ask for??
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Johnny is awesome as Captain Jack Sparrow!
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
19
The Matrix Revolutions 2003,  R)
20
Fear 1996,  R)
21
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
22
Boyz n the Hood 1991,  R)
23
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
The return of Doogie Howser!
24
Cry-Baby 1990,  PG-13)
25
The Lion King 1994,  G)
26
The Little Mermaid 1989,  G)
27
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
It's a long one but I can watch it over & over again.
28
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Nobody puts baby in the corner
29
Point Break 1991,  R)
30
Less Than Zero 1987,  R)
31
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
32
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
Gotta luv Tristan!
35
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Gotta luv the dance!
36
The Departed 2006,  R)
37
Saw III 2006,  R)
38
Saw II 2005,  R)
39
Saw 2004,  R)
Saw
The concept was pretty great.
40
Snatch 2001,  R)
41
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Just gotta give this one 4 for the final death scene for Eric Mathews!
42
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I know that there are mixed feelings on this movie but I thought it ROCKED! Movies are there to be enjoyed & people shouldn't get so wrapped up in the technicalities of it all. I thought the robots were awesome & I'm so loving Shia LeBouf! He plays that same manic sort of cool/awkward teen and does it well. The best thing in this movie was that scorpion robot!!
43
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
I'll be your huckelberry
44
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Johnny is just awesome!
45
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
Loved the 3D effects in this one.
46
Clueless 1995,  PG-13)
47
Encino Man 1992,  PG)
Encino Man
Call me crazy but I loved it!
48
Dazed and Confused 1993,  R)
49
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
Great movie!
50
Office Space 1999,  R)
Office Space
This movie ROCKS, especially when you can appreciate what it is like to work in a cubicle all day! Milton was the best!
51
Weird Science 1985,  PG-13)
Weird Science
Best part is when Gary gets drunk in the bar after he & Wyatt make Lisa!
52
Son in Law 1993,  PG-13)
Son in Law
Another Pauly Shore movie that I just luv.
53
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
I've been watching this movie since I was a kid, as most. I still love it.
54
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
John Travolta kicked butt in this movie when he was playing Nick Cages character!
55
Fight Club 1999,  R)
56
Annie 1981,  PG)
Annie
Leaping lizards! This is a fav I've had for as long as I can remember.
57
School Ties 1992,  PG-13)
58
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Joaquin & Reese were fabulous!
59
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Loved this movie. What's in the box!?!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments