My Favorite Movies


  untrusted1's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
What a movie, so many great moments.
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Iconic, influential and very well scripted. The narrative is actually fairly thin but its all about the dialogue and pace.
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Easily the best of the three. Strong atmosphere, well thought out, interesting characters and plenty of positives that make up for its negatives. This highly influential film has had and will continue to have along lasting influence on a wide variety of genres.
6
Alien 1979,  R)
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
Great visuals and the unique style is executed really well. Better on the second watch.
8
Dark City 1998,  R)
9
300 2007,  R)
300
Great visuals.
10
Grindhouse 2007,  R)
11
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Poops all over its spin-offs!
12
Scarface 1983,  R)
Scarface
Great movie, certainly the best Al Pacino I have seen.
13
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
14
A Scanner Darkly 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments