Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  UnknownDemon's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I love the music, if they were not so rushed, they could have gone back and cleared up a few of their goofs. otherwise a very enjoyable movie.
2
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
one of my favorite movies. a classic!
3
White Nights 1985,  PG-13)
White Nights
good story, good acting, good characters..... love the ballet and tap dancing mix. I watched this till i wore my tape out! I find it very stimulating.
4
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
another chick flick, but with good performances, and another movie with a solid soundtrack. I watch this several times a week.
5
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
I didnt want to see it at first, but I was sort of stuck, and ended up watching it anyhow, and became obsessed with it. Impulse buy and I totally enjoy watching it every chance I get now. "creepy italian trees" LMAO!
6
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
This starts kinda slow, but once it does get going, you get soaked into it and end up rooting for the poor girl. She grows up very quickly and changes completely towards teh end of this movie. I watch it with my kids often. it has a good message.
7
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
stunning. My fav ever. Good soundtrack to this one also. annie lennox does a wonderful song for this one: "love song for a vampire" go check it out. it's great stuff!
8
Ghosts of the Abyss 2003,  G)
Ghosts of the Abyss
the movie is undescribable.... gotta see it for yourself. well done. the reenactments help place where people and objects were, and gives you a deeper understanding of what went on that fatefull day.
9
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
have the poster, cd, book, wrapping paper..... video , dvd..... yea. this one is mine!!! the cd is completely known by heart. danny elfman is the best!
10
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
I dont know how the guy does it, but he does it very well! Thank's mr burton, you are fantastic!
11
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Very gothic, the visuals are more stunning then the first, but the first has more heart and feeling to it. still....very awesome movie, was -pleasantly surprised with this one.
12
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Surprisingly good. very welldone and delightful to watch.
13
Mad Monster Party 1968,  G)
Mad Monster Party
first video i ever rented!!! i grew up with this one! holds a special place in my heart! lol.
14
Saturday the 14th 1981,  PG)
Saturday the 14th
an oldie but goodie. this movie is so terrible is it fantastic!!! I ADORE this one. I can quote this whole thing easily. Do not watch around kids younger then 8. my daughter freaked the first time she saw it, but she loves it now too.
15
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
Vampire in Brooklyn
i like it. it is another vampire movie...so yea, i am partial to liking it. :) it's cute....in a weird sorta way.
16
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
pretty good. need to get it on dvd. i liked it. Bram Stoker's Dracula is still the best though.
17
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
watched this with a cousin, but watched the commentary first so we knew what was coming up. we weer too chicken to watch it the normal way first. I liked it. had an intresting concept to it.
18
Léon (The Professional) 1994,  R)
19
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
20
The Gumball Rally 1976,  PG)
The Gumball Rally
Another movie where my tape is starting to warp from so many viewings. this is one of my personal favorites. "first rule of italian driving..... what is behind me is not important!"
21
The Cannonball Run 1981,  PG)
The Cannonball Run
classic........
what more needs to be said?
22
Cannonball Run II 1984,  PG)
Cannonball Run II
i liked this one slightly more then the first. nicely done.
23
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
every summer.....15 times a day...... my bro REALLY liked this movie. it's a classic, so yea, gotta admit i liked it also.
24
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
the commentary is funny as heck. I love watching that more then the regular movie.
25
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
the ending is the best! never seen another movie that even comes close! Fa FA fA fA FA.....FA FA, fA fA!!!
26
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
27
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
28
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
29
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
I have the book on this one.... wow. Never had a movie move me as much as this one did.
30
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
decent. i watched this one too many times to enjoy it anymore. been permanently burnt into my memory.
31
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Wow. I have a cd that has a song from this movie on it, and decided to watch it to see how it relates. turned out to be a very neat movie. The kodamas are awesome, had to get a keychain with those little guys!
32
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
KEEP SWIMING, JUST KEEP SWIMING....... only thing I remember walking away from after seeing this movie. That, and the kids trying now to also speak whale!!
33
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
34
Saturday Night Live: The Best of Christopher Walken 2004,  Unrated)
Saturday Night Live:  The Best of Christopher Walken
creepy funny..... i love the auntie fran sketch the best on this one..... only mr walken can get away with this type of humor!
35
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley 1998,  Unrated)
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley
"you'll have plenty of time for dooby smoking when your living in a van down by the river!!!" no one can ever replace this guy. wonderful collection of such a dynamic character.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments